Polska obniża VAT: benzyna i olej napędowy jeszcze taniej | NDR.de – Aktualności

Stan: 02.01.2022 15:43

Polska tymczasowo obniża VAT na wiele produktów, w tym benzynę i olej napędowy. Po stronie niemieckiej operatorzy stacji paliw widzą siebie w sytuacji zagrożenia.

Stawka VAT na paliwo została w Polsce obniżona z 23% do 8%. W rezultacie benzyna i olej napędowy mogą teraz stać się tańsze średnio o 15 centów za litr. W grudniu podatek paliwowy w Polsce został obniżony do najniższej dopuszczalnej wartości w Unii Europejskiej.

Więcej turystów dziennych na B 104 i autostradzie 11

Zachodniopomorskie Policja Federalna poinformowała o wzroście ruchu do Polski. Jak powiedział we wtorek rzecznik policji federalnej w Pasewalk (Pomorze Przednie-Greifswald), Igor Weber, urzędnicy na drodze federalnej 104 i autostradzie 11 Berlin-Stettin odnotowali znacznie większy ruch turystyczny od jednego dnia. Wiąże się to prawdopodobnie ze wzrostem turystyki zalewowej, która zawsze jest wyższa niż zwykle na początku miesiąca, kiedy wielu ludzi ma do dyspozycji więcej pieniędzy.Większa część turystyki zakupowej w Meklemburgii-Pomorzu Zachodnim do Polski przebiega drogą B 104 i Löcknitza.

W Pirnie czy Frankfurcie nad Odrą policja federalna nie zgłasza wzrostu ruchu. „Obserwujemy to, ale obecnie nie rejestrujemy większego ruchu niż zwykle na A 4” – powiedział rzecznik inspekcji Pirna.

Podatek od wartości dodanej jest całkowicie zniesiony dla niektórych towarów

Niskie ceny paliw to tylko część niedawnej zmiany przepisów podatkowych przez polski rząd, która ma na celu walkę z wysoką inflacją. W grudniu było to 8,6%. Europejski Bank Centralny zakłada, że ​​stopa inflacji na poziomie 2% będzie optymalna w średnim okresie. W przypadku artykułów spożywczych, takich jak ryby, mięso, mleko, produkty piekarnicze i niektóre napoje bezalkoholowe, ale także w przypadku gazu i nawozów, podatek VAT jest całkowicie zniesiony na sześć miesięcy.

Niższe podatki mają duży wpływ na ceny benzyny

Premier Mateusz Morawiecki powitał obniżkę podatków podczas wizyty na stacji benzynowej w Warszawie we wtorek rano, mówiąc: „W innych krajach ceny paliw idą w górę, ale tutaj zgodnie z obietnicą spadają”. Niemal wszystkie polskie media podały, że obniżka podatków miała duży wpływ na ceny benzyny: „Prawie złotówka mniej za litr”, zatytułował prorządowy portal internetowy Tvp.info.

Niemieckie stowarzyszenie obawia się śmierci na stacjach paliw

W Niemczech Stowarzyszenie Warsztatów i Stacji Paliw Północnego Wschodu zakłada, że ​​turystyka paliwowa do Polski ponownie znacznie wzrośnie. Szef stowarzyszenia Hans-Joachim Rühlemann powiedział we wtorek, że ruch transgraniczny znacznie wzrósł w ostatnich dniach. Na granicy z Polską kilkaset stacji paliw musi się obawiać o swoje istnienie. „Mamy teraz sytuację, która nigdy nie była gorsza. Wielu będzie się zastanawiać, czy zamknąć” – powiedział. Obecnie utracono już do 70% klientów zbiorników.

Stowarzyszenie żąda wyższej prowizji dla najemców

Szef stowarzyszenia wyraźnie skrytykował koncerny naftowe. Nie obchodzi ich, czy kierowcy zatankują przed czy za granicą, bo wszędzie sprzedają paliwo i nie słuchają wezwań lokatorów o pomoc. Rühlemann ponowił żądanie, aby firmy naftowe płaciły operatorom wyższą prowizję za paliwo za litr. Jak dotąd, według Rühlemanna, wynosiło to od 1 do 1,2 centa za litr – zdecydowanie za mało, powiedział.

Ten temat w programie:

NDR 1 Radio SN | 01.02.2022 | 08:00

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *