Polska odmawia płacenia w rublach rosyjskich za rosyjski gaz


Stanowisko : 2022-03-25 08:34

Stacja dystrybucji gazu w Gustorzynie, Polska. Fot. Wojciech Sword (Reuters/Scanpix)
Polskie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zapowiedziało, że nie zapłaci za rosyjski gaz w rublach rosyjskich, odrzucając taką prośbę gospodarza Kremla Władimira Putina dla „wrogich krajów”, ponieważ Rosja znalazła się w bezprecedensowych międzynarodowych sankcjach dotyczących wojna na Ukrainie.

„Właśnie wtedy do nas dotarło. Umowne sposoby rozliczeń. Nie pozwalają żadnej ze stron na ich dowolną zmianę. Wywiążemy się z naszych zobowiązań wynikających z dotychczasowej umowy” – powiedział Pawn Majewski, szef PGNiG. cytowany przez PAP.

Niemcy, które przed rosyjską inwazją na Ukrainę kupiły 55% swojego gazu ziemnego z Rosji, ostrzegły na początku tego tygodnia, że ​​prośba Rosji stanowi naruszenie kontraktu.

„Zapowiedź wpłaty w rublach to (…) zerwanie kontraktu i teraz będziemy rozmawiać z naszymi europejskimi partnerami, jak na to zareagujemy” – powiedział Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki.

Ze swojej strony Alfred Stern, szef austriackiego koncernu energetycznego OMV, powiedział, że obecna umowa z Gazpromem nie pozwala na płatności w rublach.

Długoterminowy kontrakt PGNiG z Gazpromem na zakup gazu eksportowanego jego gazociągami wygasa z końcem tego roku, a Warszawa wielokrotnie zgłaszała zamiar nieprzedłużania go.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *