Polska odrzuca unijne kary

Polacy Justizmminister Ziobro

„Nasze państwo nie może poddać się anarchii”.

(Zdjęcie: imagoimages/newspix)

Warszawa Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odrzucił kary nałożone przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS). „Polska nie może i nie powinna płacić ani jednej złotówki” – powiedział w czwartek w Warszawie, podała agencja PAP.

Państwo polskie nie może „poddawać się anarchii”. Dotyczy to kar nałożonych w związku z kontrowersyjną reformą sądownictwa i wydobyciem węgla brunatnego w Turowie na granicy z Saksonią.

Luksemburski sąd w środę nakazał Polsce zapłacić dzienną grzywnę w wysokości miliona euro. Powodem jest wcześniejsza odmowa wdrożenia przez kraj orzeczeń najwyższych sądów UE w sprawie reform polskiego sądownictwa.

Niezgodny z przepisami UE

W szczególności chodzi o nakaz wstrzymania prac kontrowersyjnej izby dyscyplinarnej w celu ukarania sędziów. Według orzeczeń TSUE działalność ta jest niezgodna z unijnymi przepisami dotyczącymi niezawisłości i bezstronności sądownictwa.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Premier Mateusz Morawiecki ostrzegł w wywiadzie dla Financial Times na początku tego tygodnia, że ​​jego kraj nie będzie negocjował reform sądownictwa „z pistoletem przy głowie”.

Zarzucił nawet Komisji Europejskiej odpowiedzialnej za ściganie Polski o rozważenie „trzeciej wojny światowej” przeciwko jego krajowi. „Jeśli rozpoczną III wojnę światową, będziemy bronić naszych praw wszelkimi dostępnymi nam środkami” – powiedział.

Polska została już 20 września ukarana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości za kopalnię odkrywkową Turów. Mimo zarządzenia tymczasowego TSUE z maja, Warszawa nie zaprzestała wydobycia węgla brunatnego, zgodnie z ówczesnym zarządzeniem wiceprezesa ETS Rosario Silvy de Lapuerta. Polska musi więc zapłacić karę w wysokości 500 tys. euro za każdy dzień niewykonania nakazu.

Nieprzerwany: Polska musi płacić milion euro dziennie z powodu reformy sądownictwa

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.