Polska planuje uruchomić Baltic Pipe na gaz norweski do końca roku | Aktualności

WARSZAWA (AFP) – Premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątek szereg działań mających na celu uniezależnienie gospodarki jego kraju i Europy od Rosji. Celem „antyputinowskiej tarczy ochronnej” jest położenie kresu „zakładnikowi gazowemu” prezydenta Rosji Władimira Putina i zapobieżenie wzrostowi cen żywności, powiedział Morawiecki dziennikarzom w Warszawie. Polska zamierza do końca roku pozyskać gaz z Norwegii planowanym Baltic Pipe.

Morawiecki zapowiedział, że państwo przekaże 3 mld zł (636 mln euro) państwowej spółce Gaz-System, która będzie odpowiedzialna za budowę i eksploatację projektu Baltic Pipe z Danii do Polski. Według partnerów projektu linia powinna być „w pełni operacyjna” do października. Norweski gaz musi popłynąć nim do Danii, a potem do Polski. Morawiecki zapowiedział też dotację dla rolników w wysokości 500 zł (blisko 100 euro) za hektar ziemi ornej i 250 zł za hektar pastwisk, aby im pomóc ze względu na gwałtowny wzrost cen nawozów. Dotacja wypłacana jest do powierzchni 50 ha.

Zapytany o import polskiego węgla z Rosji Morawiecki powiedział, że oczekuje „odważnych decyzji Komisji Europejskiej”. Polska stara się kupować węgiel z RPA, Australii, Kolumbii i Stanów Zjednoczonych – „zwłaszcza tam, gdzie nie jesteśmy zakładnikami”.

Skontaktuj się z autorem: unternehmen.de@dowjones.com

DJG / AFP / cbr

(END) Dow Jones Newswire

18 marca 2022 11:30 ET (15:30 GMT)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.