Polska potępia telefon Merkel z Łukaszenką

Migranci od tygodni próbują przekroczyć granicę i przedostać się do UE z Białorusi. Interweniowała Merkel. Podczas gdy Polska potępia ich postępy, rząd federalny ich chroni.

Seria zdjęć z 21 obrazami

Polska skrytykowała próby kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona mediacji w kryzysie wokół migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

Rząd w Warszawie został wcześniej poinformowany o rozmowie telefonicznej Merkel z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką oraz rozmowie Macrona z szefem Kremla Władimirem Putinem – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Był osobiście zaskoczony rozmową z Łukaszenką, ponieważ była to „w pewnym sensie akceptacja jego wyboru”, powiedział Müller. „Rozumiem sytuację, ale nie sądzę, żeby to była dobra decyzja”.

Rząd federalny broni rozmowy telefonicznej z Merkel

Według rządu federalnego rozmowa telefoniczna Merkel z Łukaszenką została uzgodniona z Komisją Europejską w Brukseli. „Przeprowadziła tę rozmowę telefoniczną w ścisłej współpracy z Komisją Europejską i po uprzednim poinformowaniu ważnych partnerów w regionie” – powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert.

Rzecznik ds. polityki zagranicznej Zielonych w Bundestagu Omid Nouripour określił poniedziałkowe wieczorne rozmowy jako „niszczące”. Wicepremier Polski Jarosław Kaczyński wygłosił bardziej ogólne oświadczenie na temat międzynarodowego zaangażowania w kryzys migracyjny na granicy białorusko-polskiej.

obawia się pogłębienia kryzysu

„Trzeba wziąć pod uwagę, że internacjonalizacja jest na pewno potrzebna, ale nie do tego stopnia, że ​​mówimy ponad naszymi głowami i takie propozycje są stawiane” – powiedział lider rządzącej partii narodowo-konserwatywnej PiS. Jeśli wysiłki międzynarodowe zawiodą, Polska powinna spodziewać się pogłębienia kryzysu i „jeszcze większej śmiałości ze strony naszych adwersarzy” – ostrzegał.

Rzecznik rządu Seibert określił sytuację migrantów na granicy jako dramatyczną. „Aby poprawić tę niepokojącą sytuację humanitarną tysięcy ludzi, warto porozmawiać z tymi w Mińsku, którzy mają okazję zmienić tę sytuację – nawet jeśli jest to przywódca, którego Niemcy, podobnie jak wszystkie inne europejskie państwa członkowskie, nie uznać zasadność. Kanclerz reprezentowała w rozmowie znane stanowiska UE.

Pierwsza rozmowa od czasu wyborów na Białorusi

Merkel zadzwoniła do Łukaszenki w poniedziałek wieczorem w związku z losem migrantów. Według relacji białoruskiej telewizji państwowej rozmowa trwała około 50 minut. Było to pierwsze spotkanie Merkel z liderem od czasu spornych wyborów prezydenckich 9 sierpnia na Białorusi.

UE nie uznaje Łukaszenki za prezydenta. W kontekście masowych zarzutów o oszustwa wyborcze i działania białoruskich sił bezpieczeństwa przeciwko pokojowym demonstrantom i społeczeństwu obywatelskiemu.

Rozbij obóz w magazynie

Przy temperaturach zbliżających się do zera tysiące migrantów od kilku dni stawia opór granicy w prowizorycznych obozach. Według białoruskiej agencji państwowej Belta Łukaszenko zlecił utworzenie obozu nocnego w magazynie firmy logistycznej w obwodzie grodzieńskim w pobliżu granicy. UE oskarża Łukaszenkę o zorganizowane sprowadzanie uchodźców z regionów objętych kryzysem na zewnętrzną granicę UE w celu wywarcia na nich presji. Uważa się, że chce zemsty na sankcjach UE.

Polski rząd nie spodziewa się szybkiego uregulowania napływu uchodźców na granicy z Białorusią. „Musimy być przygotowani, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie zostanie szybko rozwiązana” – powiedział polski minister obrony Mariusz Błaszczak. „Musimy być przygotowani miesiącami. Miejmy nadzieję, że nie latami” – kontynuował Błaszczak.

Obóz nocny dla migrantów: Łukaszenka miał zezwolenie na zakwaterowanie w magazynie.  (Źródło: dpa/Maxim Guchek/BelTA/AP)Obóz nocny dla migrantów: Łukaszenka miał zezwolenie na zakwaterowanie w magazynie. (Źródło: Maxim Guchek/BelTA/AP/dpa)

Wczoraj w nocy migranci ponownie „zaatakowali polską granicę”. Postępowali tak samo jak poprzedniego dnia. Gwałtowne starcia na granicy nasiliły się we wtorek. Polskie siły bezpieczeństwa powiedziały, że użyły gazu łzawiącego i armatek wodnych przeciwko uchodźcom po tym, jak ich szeregi zostały rzucone kamieniami.

Uwagę opinii publicznej skupiły wydarzenia na przejściu granicznym w Kuźnicy, ale mniejsze grupy migrantów próbowały „przekroczyć” granicę Polski także w innych rejonach, w tym w nocy – powiedział minister obrony.

„Dwa gwałtowne próby wieczorem”

Według własnych oświadczeń polscy strażnicy graniczni policzyli we wtorek 161 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w tym „dwa gwałtowne próby wieczorem”. Według policji we wtorek rannych zostało dziewięciu policjantów, pogranicznik i żołnierz.

UE oskarża białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o celowe przemycanie uchodźców na pogranicze z UE w celu pomszczenia wcześniejszych decyzji Unii Europejskiej dotyczących sankcji. Mińsk zaprzecza temu zarzutowi.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *