Polska przygotowuje program pomocy ukraińskim uchodźcom

W poniedziałek polski rząd zaproponował ustawę ułatwiającą obecność ukraińskich uchodźców w kraju, który przyjął już ponad milion osób uciekających przed wojną.

Ustawa, która wciąż czeka na zatwierdzenie przez parlament, pozwoliłaby obywatelom Ukrainy przebywać w Polsce przez półtora roku, po czym to zezwolenie mogłoby zostać przedłużone na ten sam okres.

Ukraińcy powinni też mieć pozwolenie na pracę, opiekę zdrowotną i edukację.

Ponadto polski rząd oferuje wsparcie finansowe uchodźcom, ich rodzinom goszczącym oraz ukraińskim gminom przyjmującym.

Celem jest, aby „ludzie przyjeżdżający do Polski mieli takie normalne życie” – powiedział dziennikarzom premier Mateusz Moravecki.

Polska przyjęła około 60%. z 1,7 miliona uchodźców, którzy opuścili Ukrainę od rozpoczęcia wojny 24 lutego, mówi ONZ. Większość nowo przybyłych to kobiety i dzieci.

Od II wojny światowej w Europie nie było kryzysu uchodźczego na taką skalę, poinformowała w poniedziałek agencja ONZ ds. uchodźców.

Obywatele polscy skupili się na pomocy nowo przybyłym.

Wolontariusze, lokalne gminy, agencje pomocowe, firmy i liczna społeczność ukraińska w Polsce starają się zapewnić żywność, transport i bezpieczne miejsce dla nowo przybyłych, w tym w domach.

Zdaniem Morawieckiego reakcja opinii publicznej pokazuje, że duże obozy dla uchodźców nie będą potrzebne, ale czas usystematyzować tę spontaniczną pomoc.

Warszawa może też liczyć na wsparcie innych krajów UE – podkreślił premier.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *