Polska spodziewa się nawet miliona uchodźców | Darmowa prasa

Warszawa.

Polski rząd przygotowuje się na przyjęcie nawet miliona ukraińskich uchodźców.

Prawie 400 tys. osób uciekło już do sąsiedniego kraju przed rosyjskim atakiem na Ukrainę – powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu w Łodzi ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yvesem Le Drianem i niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock (Zieloni).

Większość poszukujących ochrony to Ukraińcy, powiedział Rau. Polska przyjęła jednak obywateli łącznie ze 125 różnych krajów, w tym wielu studentów z krajów spoza UE na ukraińskich uniwersytetach. „Każdy, kto w trosce o swoje życie i zdrowie przekroczy polską granicę, będzie mile widziany, schroniony i nakarmiony” – podkreślił Rau.

Spora grupa około 1,5 miliona Ukraińców od wielu lat mieszka w Polsce, aby tam studiować lub pracować. Wielu uchodźców, którzy przybyli do Polski w ostatnich dniach, liczy na pomoc krewnych lub znajomych, którzy już tam mieszkają. Większość miała nadzieję, że po kilku tygodniach będzie mogła wrócić do swoich krajów, powiedział Rau.

Tylko w poniedziałek granicę przekroczyło 100 tys. osób – poinformowali we wtorek na Twitterze polscy pogranicznicy. Kolejki poza rejestracją po ukraińskiej stronie granicy skróciły się, ponieważ polski rząd i prezydent Andrzej Duda zwrócili się do ukraińskiej straży granicznej o uproszczenie procedury – poinformował rzecznik rządu w Warszawie. Kobiety i dzieci byłyby teraz przepuszczane praktycznie bez kontroli.

Johnson: przyjęcie „znacznej liczby” Ukraińców

Po narastających naciskach premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział głębokie powitanie uchodźców z Ukrainy podczas wizyty w Polsce. „Jesteśmy oczywiście gotowi do współpracy i przyjęcia znacznej liczby ukraińskich uchodźców we własnym kraju, tak jak zawsze to robiliśmy i zawsze będziemy” – powiedział Johnson na wspólnej konferencji prasowej ze swoim odpowiednikiem Polakiem Mateuszem Morawieckim we wtorek w Warszawie. .

Brytyjski rząd chce, aby Ukraińcy mieszkający w Wielkiej Brytanii sprowadzali do kraju więcej członków rodziny niż wcześniej. To może obejmować około 200 000 beneficjentów, powiedział Johnson. Ponadto należy stworzyć „program humanitarny”.

Rząd Johnsona znalazł się już pod presją, ponieważ, w przeciwieństwie do UE, do tej pory niechętnie oferował szczodre przyjęcia Ukraińcom. Twarda i restrykcyjna polityka imigracyjna była jedną z głównych obietnic Brexitu, a tym samym charakterystyczną esencją konserwatywnego rządu Johnsona. Ale w tej chwili jest też wielka solidarność z Ukrainą wśród ludności brytyjskiej.

Morawiecki dziękował Polakom za pomoc licznym uchodźcom przybywającym z Ukrainy i opowiadał o dramatycznych scenach w sąsiednim kraju. „Chcemy pomóc Ukrainie w obronie jej wolności i niepodległości” – powiedział szef rządu. (dpa)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.