Polska stara się zastąpić węgiel z Rosji Australijczykami

Premier Polski Mateusz Morawiecki. Fot. Darius Januis (rząd Litwy)

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że porozmawia z rządem australijskim o imporcie węgla, aby odciąć dostawy ropy do Rosji.

Porozmawia z premierem Australii Scottem Morrisonem, rao polsatnews.pl.

Polska chce natychmiast zaprzestać importu rosyjskiego węgla, a ja rozmawiałem z premierem Australii o możliwości eksportu przez Polskę węgla, który wciąż jest potrzebny do różnych celów, głównie grzewczych – powiedział Morawieckis.

Ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę Polska wierzy, że w każdej chwili może wycofać się z Rosji, ale wymaga to zgody Komisji Europejskiej (KE).

Jesteśmy gotowi to zrobić zawsze i wszędzie. Potrzebujemy tylko jednej rzeczy od KE, skóry, aby upewnić się, że Polska nie zostanie ukarana, bo embargo jest częścią handlu międzynarodowego, co należy do kompetencji KE – mówi.

Pan Morawieckis wzywa do wprowadzenia zakazu rosyjskiego węgla w całej Unii Europejskiej. Dodaj olej i gaz później.

Rosja Polska dostarcza około 75% węgla i około 55% gazu. Co prawda wygasa przyszłoroczna umowa warszawska z Gazpromem, sąsiedni kraj będzie kupował gaz przez norweski gazociąg Baltic Pipe.

Polska rozbudowuje także terminal skroplonego gazu ziemnego w pobliżu granicy z Niemcami we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Katarem.

Śledź wszystkie wiadomości z piątku w tym kanale informacyjnym.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.