Polska szacuje szkody wojenne na ponad 1,3 biliona euro – polityka

W raporcie Polska oszacowała szkody wyrządzone przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej na równowartość ponad 1,3 bln euro. Prezes narodowo-konserwatywnej partii PiS Jarosław Kaczyński mówił w Warszawie o dotychczasowych „ogromnych szkodach”. Relacja została zaprezentowana na Zamku Królewskim w stolicy Polski w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ma on wesprzeć roszczenia polskiego rządu narodowo-konserwatywnego o reparacje od RFN. Jednak rząd federalny nie widzi już w tym żadnych podstaw.

„Niemcy napadli na Polskę i wyrządzili nam ogromne szkody. Okupacja była niewiarygodnie zbrodnicza, niewiarygodnie okrutna i miała reperkusje, które w wielu przypadkach trwają do dziś” – powiedział Kaczyński, uważany za silnego człowieka polskiej polityki. Warszawa będzie więc domagać się reparacji od Berlina. „Nie możemy wrócić do normalności tylko dlatego, że komuś wydaje się, że Polska jest w szczególnej sytuacji, radykalnie gorszej od innych krajów”. Zdawał sobie sprawę, że remont będzie „długą i trudną drogą”.

Konserwatywny narodowy rząd PiS, który rządzi sąsiednim krajem od 2015 roku, wielokrotnie poruszał kwestię odszkodowań. W 2017 r. PiS powołał sejmową komisję ds. raportu. Polska powołała też instytut badań zniszczeń wojennych. Wielokrotnie zapowiadany raport przedstawiany jest teraz w symbolicznym dniu: 1 września 1939 r. rozpoczęła się niemiecka inwazja na Polskę. To także początek drugiej wojny światowej, w której zginęło co najmniej 55 milionów ludzi – inne szacunki sięgają nawet 80 milionów. Nie ma dokładnych liczb. Szacuje się, że w samej Polsce życie straciło nawet sześć milionów ludzi.

Jak poinformował przewodniczący sejmowej komisji Arkadiusz Mularczyk, w przygotowanie raportu zaangażowanych było 30 ekspertów, w tym historycy, ekonomiści i rzeczoznawcy majątkowi. Tom pierwszy liczy ponad 500 stron i podzielony jest na dziewięć rozdziałów – wyliczenia polskich strat wojennych w zakresie demograficznym, ekonomiczna ocena strat ludzkich i strat materialnych. Obejmuje również utratę dóbr kulturalnych i artystycznych oraz różnego rodzaju funduszy, rachunków bankowych i papierów wartościowych. Rząd federalny odrzuca wszelkie roszczenia o odszkodowanie. Dla nich kwestię zamyka traktat 2+4 w sprawie aspektów polityki zagranicznej jedności Niemiec.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *