Polska wypowiada umowę na dostawy gazu z Rosją

Gazownia pod Warszawą

Polska w przyszłości zrezygnuje z pozyskiwania rosyjskiego gazu.

(Zdjęcie: AP)

Warszawa Polski rząd podjął decyzję o rozwiązaniu obowiązującego od 1993 roku kontraktu na dostawy gazu z Rosją. Jak podała w poniedziałek polska agencja PAP, potwierdzili to minister klimatu Anna Moskwa i pełnomocnik rządu ds. energetyki infrastrukturalnej Piotr Naimski.

„Po prawie 30 latach można powiedzieć, że relacje gazowe między Polską a Rosją przestały istnieć” – ogłosił Naimski w polskim radiu publicznym i na Facebooku. Minister Moskwa napisał na Twitterze: „Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła determinację polskiego rządu do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. Zawsze wiedzieliśmy, że Gazprom nie jest wiarygodnym partnerem.

Jak wyjaśniła PAP, powołując się na dwóch przedstawicieli rządu, decyzja polskiego rządu została podjęta na posiedzeniu gabinetu 13 maja. Ponieważ jednak jest to umowa międzynarodowa, zdaniem ministra Moskwy konieczna jest oficjalna notatka MSZ w Warszawie do rządu rosyjskiego. Moskwa ogłosiła, że ​​to pisemne oświadczenie zostanie wysłane później w poniedziałek.

PAP zwróciła uwagę, że anulowanie polsko-rosyjskiego porozumienia ma wpływ nie tylko na dostawy gazu do Polski, ale także na tranzyt gazu przez gazociąg jamalski do Niemiec. Ostatecznie jednak połączenie to było wykorzystywane głównie w odwrotnym kierunku do transportu gazu z Niemiec do Polski.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepszą pracę teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Później: Niezależność energetyczna od Rosji: Komisja Europejska planuje wprowadzić obowiązkowe dachy fotowoltaiczne w nowych budynkach

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.