Polska zwraca się do NATO o konkretne działania w kryzysie na granicy z Białorusią

Migranci pod Grodnem na Białorusi, na granicy z Polską.

W ostatnim czasie sytuacja ludności uległa pogorszeniu.

(Zdjęcie: AP)

Warszawa .

Przy temperaturach zbliżających się do punktu zamarzania tysiące migrantów czekało od kilku dni na granicy białoruskiej w prowizorycznych obozach w środku lasu. Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko jest oskarżany o zorganizowane sprowadzanie uchodźców z regionów objętych kryzysem na zewnętrzną granicę UE.

Białoruska agencja państwowa Belta ponownie pokazała zdjęcia ludzi tłoczących się na zimnie wokół ognisk. Oczekuje się, że w ciągu dnia do obozu dotrze więcej pomocy humanitarnej. Opozycyjny kanał Telegram Nexta poinformował, że większe grupy migrantów wciąż są w drodze ze stolicy Mińska do polskiej granicy. Ponieważ niezależni dziennikarze nie mają wstępu, informacje na razie trudno zweryfikować.

Polska planuje wezwać NATO o pomoc w obliczu presji migracyjnej na jej granicach. Sojusz wojskowy musi podjąć konkretne kroki, aby zakończyć kryzys na granicy z Białorusią – powiedział w niedzielę agencji PAP premier Mateusz Morawiecki.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

„Rozmawiamy z Łotwą, w szczególności z Litwą, o celowości powołania się na artykuł 4 traktatu NATO”. Zgodnie z tym artykułem, o konsultacje NATO można wystąpić, jeśli członek deklaruje, że jego terytorium lub niepodległość są zagrożone.

Tymczasem tuż przed nowymi sankcjami UE wobec Białorusi prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował pośredniczenie w kryzysie migracyjnym. „Jesteśmy gotowi pomóc w każdy możliwy sposób, jeśli to zależy od nas”, powiedział w wywiadzie telewizyjnym, według agencji informacyjnej RIA.

Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell potwierdził we francuskiej gazecie „Le Journal du Dimanche”, że ministrowie spraw zagranicznych UE zdecydują w poniedziałek o sankcjach wobec Białorusi. Stwarza to podstawy do poddania każdemu zaangażowanemu w handel ludźmi środków karnych.

Migranci czekają pod płotem granicznym na granicy polsko-białoruskiej

Nie jest jasne, czy więcej migrantów zmierza do granicy.

(Zdjęcie: obrazy imago/ITAR-TASS)

Według polskiej policji grupa około 50 migrantów przekroczyła płot graniczny z Białorusią i wjechała do Polski. Do incydentu doszło w sobotę wieczorem w pobliżu wsi Dubicze Cerkiewne – poinformował w niedzielę rzecznik policji. Władze początkowo aresztowały 22 Irakijczyków.

Wszyscy pozostali migranci zostali wkrótce aresztowani przez straż graniczną i żołnierzy, powiedziała rzeczniczka straży granicznej. Całą grupę sprowadzono z powrotem na granicę białoruską.

Według policji inna większa grupa próbowała przekroczyć granicę niedaleko wsi Kolonia Klukowicze – ale bezskutecznie. Uchodźcy rzucali w policjantów kamieniami, a jeden policjant został lekko ranny.

Polska zgłosiła w niedzielę kolejny incydent na granicy z Białorusią. Według niego około 50 migrantów przełamało bariery i wkroczyło na teren Polski w pobliżu wsi Starzyna. Następnie aresztowano 22 obywateli Iraku. Policja poinformowała również o kolejnej brutalnej próbie przekroczenia granicy na Twitterze. Oficer został uderzony kamieniem w hełm. W sumie w sobotę miały miejsce 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy – poinformowała polska straż graniczna.

Polska zaprzecza plotkom o tranzycie

Polska ostrzega migrantów na granicy z Białorusią sms-em, aby nie wierzyli pogłoskom o rzekomym nieuchronnym tranzycie do Niemiec. Wśród migrantów krążą wiadomości, że autobusy z Niemiec odbiorą uchodźców 15 listopada i że Polska wyraziła zgodę na przeprawę, mówi krótka wiadomość.

„To kłamstwo i bzdura! Polska będzie dalej bronić swojej granicy z Białorusią” Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński napisał na Twitterze, że sms w języku angielskim otrzyma każdy, kto będzie miał telefon komórkowy w zasięgu polskiej telefonii komórkowej na granicy. obszar.Krótka wiadomość zawiera link do strony internetowej jego ministerstwa, na której można znaleźć to przesłanie w pięciu językach.

Białoruscy wolontariusze rozdają żywność na granicy

Migrantom udało się już przekroczyć granicę, część z nich została aresztowana.

(Zdjęcie: AP)

We wtorek niemieckim działaczom w Polsce nie udało się sprowadzić migrantów granicznych do Niemiec. Autobus z inicjatyw Seebrücke Deutschland i LeaveNoOneBehind został zatrzymany przez polską policję kilka kilometrów przed przejściem granicznym w Kuźnicy.

Polska ogłosiła stan wyjątkowy w trzykilometrowej strefie wzdłuż granicy. Organizacje humanitarne nie mają wstępu.

Putin zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu

UE oskarża wspierany przez Rosję rząd Białorusi o organizowanie kryzysu w celu wywarcia presji na społeczność międzynarodową, która nałożyła na kraj sankcje i chce je zaostrzyć. Zaprzecza zarzutom. Kilka państw w regionie ostrzega, że ​​spór może przerodzić się w konflikt zbrojny.
W wywiadzie telewizyjnym Putin zaprzeczył, jakoby rządy w Mińsku i Moskwie mogły stać za napływem migrantów do granic Polski i Litwy. Prezydent Rosji oskarżył Zachód o kryzys, powołując się na konflikty w Iraku i Afganistanie.
Przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas wezwała do szybkiej pomocy uchodźcom. „Ludzie są sprowadzani na granicę z UE z fałszywą obietnicą. Są źle traktowani – powiedział polityk SPD z grupy medialnej Funke. – Europa musi szybko uzgodnić, jak pomóc tym ludziom.

Nieprzerwany: Białoruski kryzys to najnowsza próba generalna poważnej europejskiej polityki zagranicznej

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.