Polski historyk: Jeśli polityk próbuje przepisać przeszłość, jego intencje są jeszcze gorsze

D.Stola jest historykiem i profesorem w Instytucie Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2014-2019 kierował Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Profesor 15 minut powiedział, że historia Polaków i Żydów, a także historia Litwinów i Żydów jest rzeczywiście złożona.

Według niego, przy pomocy pragnienia i wysiłku można dokonać przełomu w percepcji. Z drugiej strony wszystko można zepsuć, aw szczególności krótkowzroczne działania polityków mogą bardzo zepsuć.

Według D. Stoli, w Polsce toczyło się wiele debat na temat wspólnej historii Polaków i Żydów.

2000-2002 debata nabrała tempa od czasu publikacji książki Sąsiedzi Jana Tomasza Grossa. Książka opowiada historię masakry Żydów w miejscowości Jedwabno w 1941 roku, do której Polacy przyczynili się najbardziej.

Dyskusja bardzo się zmieniła – ukazały się setki artykułów, a swoje zdanie na temat opisywanych wydarzeń wyrazili najwyżsi politycy, księża i intelektualiści kraju. Mówiono o kolaboracji Polaków z nazistami.

Fot. Łukasz Kwiecień / 15min / Dariusz Stola

Według D. Stoli państwa muszą rozpoznać karty niezbyt przyjemnej dla nich historii, bo tylko w ten sposób można odkryć prawdę o przeszłości. Co więcej, wrogie siły zawsze będą próbowały wykorzystać słabości kraju, a unikanie prawdy jest jedną z nich.

Profesor jest przekonany, że fałszowanie historii jest nie tylko problemem w dzisiejszych czasach, ale prowadzi do impasu i nowych konfliktów.

Rozpoznanie prawdy pozwoliło mu dojrzeć

– Otwarcie Polskiego Muzeum Historii Żydów POLIN spotkało się z niewielką krytyką. Problemy zaczęły się jednak w 2018 roku, głównie z powodu krytycznego podejścia rządu do Pana działań. Co spowodowało niezgodę?

– W tym czasie uchwalono ustawę o Narodowym Instytucie Pamięci. Ten dokument był niesamowicie głupi. Każdy, kto choć trochę rozumie historię i wie, jak działa pamięć zbiorowa, zdał sobie sprawę, że prawo nie będzie działać zgodnie z zamierzeniami jego inicjatorów.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *