Polski minister obrony: kontyngent amerykański w Polsce zostanie powiększony o 1,7 tys. żołnierski

„Jak informowaliśmy, 1,7 tys. Dodatkowe wojska amerykańskie zostaną przeniesione do Polski” – napisał Błaszczak na Twitterze.

„To mocny sygnał solidarności z sytuacją na Ukrainie” – dodał. – W zeszłym tygodniu rozmawiałem o tym z sekretarzem obrony USA [Lloydu] Austinu. Przeciwstawimy się wszelkiej agresji na naszego sąsiada. »

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział wówczas, że amerykańska decyzja o wzmocnieniu kontyngentu to „znak solidarności, kolejny ważny symbol jedności i współpracy demokracji”.

Wcześniej w środę rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że 1000 żołnierzy amerykańskich przetrzymywanych obecnie w Niemczech zostanie w najbliższych dniach przeniesionych do Rumunii, a kolejne 2000 żołnierzy przebywających obecnie w Stanach Zjednoczonych zostanie wysłanych do Niemiec i Polski.

Rzecznik zauważył, że posunięcie to nie było związane z wcześniejszą decyzją Waszyngtonu o ogłoszeniu zwiększonej gotowości jednostek amerykańskich o około 8,5 tys. jednostek. żołnierzy przygotowujących się do przesiedlenia w Europie.

Rosja zmobilizowała w pobliżu Ukrainy ponad 100 000 osób. wojska i wiele ciężkiego sprzętu wojskowego, jednocześnie uniemożliwiając krajom takim jak Ukraina i Sacartwell członkostwo w Sojuszu i redukując siły rozmieszczone w Europie Wschodniej.

Blok twierdzi, że nie będzie negocjował swoich „podstawowych zasad”, takich jak obrona wszystkich sojuszników NATO i wolny wybór sojuszników.

Kreml twierdzi, że nie planuje kolejnego najazdu, mimo że prawie osiem lat temu zaanektował Krym od Ukrainy.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.