Polski parlament odrzuca ustawę aborcyjną – EURACTIV.com

Ustawa o legalizacji aborcji została odrzucona przez prawicowych posłów. To sprawia, że ​​Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, w których obowiązują bardzo surowe przepisy dotyczące aborcji.

Odrzucona w czwartek koncepcja inicjatywy cywilnoprawnej „Legalna aborcja bez kompromisów”, zakładała legalizację aborcji w Polsce do dwunastego tygodnia ciąży, a potem tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia matki.

„Przyszłam przedstawić państwu projekt ustawy, która zmieni prawo tak, aby spełniało europejskie i światowe standardy ochrony życia i zdrowia kobiet” – powiedziała prezes organizacji pro-life Strajk Kobiet. Marta Lempart, im. Parlament.

Aborcja powinna być dostępna dla wszystkich kobiet powyżej 13 roku życia. Ponadto projekt przewidywał wprowadzenie ogólnych informacji na temat aborcji.

„Ta ustawa narusza prawo do życia, wolność sumienia, wolność słowa i prawa rodzicielskie” – powiedziała deputowana rządząca Anna Milczanowska, zapowiadając, że jej partia Prawo i Sprawiedliwość odrzuci ustawę w całości.

Spośród 460 parlamentarzystów 265 głosowało przeciwko projektowi, 175 głosowało za, a 4 wstrzymało się od głosu.

W 2020 roku Trybunał Konstytucyjny dodatkowo ograniczył prawo do aborcji, uznając za niezgodne z konstytucją przerwanie ciąży z powodu wad płodu.

Decyzja sądu, zdominowanego przez sędziów bliskich rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, wywołała kilkutygodniowe niepokoje, masowe protesty i strajki.

Od tego czasu aborcja jest legalna w Polsce tylko wtedy, gdy istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia matki lub gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Przeciwnicy aborcji ogłosili, że chcą całkowicie zakazać aborcji w Polsce.

Według ostatnich sondaży 61,8% Polaków popiera liberalizację prawa do aborcji, podczas gdy 26,7% jest temu przeciwnych.

Malta jest jedynym krajem UE, w którym obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy, co do zasady zakazujące aborcji, nawet w przypadku gwałtu i gdy życie matki jest zagrożone.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.