Polski premier mówi, że opiera się na decyzji Litwy, aby umożliwić działanie tajwańskiej misji

„Litwa jest jednym z naszych najbliższych partnerów i przyjaźnimy się, więc mamy nadzieję, że to, co robi Litwa, leży w interesie państwa litewskiego. Gorąco popieramy wszelkie działania litewskie, także w tej kwestii” – powiedział Morawieckis podczas konferencji prasowej Premier Ingrida Šimonyte.

„Zawsze będziemy rozumieć i współpracować z jednym z naszych najbliższych przyjaciół” – dodał.

Misja tajwańska w Wilnie została otwarta w tym tygodniu, ale Chiny, wściekłe na nazwę instytucji, postanowiły ograniczyć poziom przedstawicielstwa dyplomatycznego z Litwą.

Chiny są zirytowane tajwańskim imieniem użytym w nazwie, ponieważ Pekin widzi próby Tajwanu, by działać jako niezależne państwo.

W innym miejscu na świecie misje tajwańskie działają w imieniu stolicy, Tajpej, w następstwie międzynarodowego konsensusu, że nazwa nie jest sprzeczna z polityką „jednych Chin”, której celem jest zapobieganie traktowaniu Tajwanu jako odrębnego państwa.

Pekin ogłosił w niedzielę, że zredukuje przedstawicielstwo dyplomatyczne z Litwą do poziomu administratora.

Podczas konferencji prasowej premier Ingrida Šimonytė podkreśliła, że ​​misja tajwańska ma charakter niedyplomatyczny i skupi się na rozwoju stosunków gospodarczych i kulturalnych między Litwą a Tajwanem.

– To, że Litwa chce zintensyfikować stosunki gospodarcze, kulturalne i naukowe z Tajwanem, zostało zapowiedziane w programie rządowym i ta decyzja nie jest zaskakująca – powiedział premier.

Według niej, nie dopuszczając do działania tajwańskiej misji, Litwa nie naruszyła polityki „jednych Chin”.

W ostatnich latach stosunki między Litwą a Chinami stale się pogarszają. Wiosną Litwa wycofała się z formatu współpracy Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami 17+1.

Biznesmeni litewscy twierdzą, że spory między Wilnem a Pekinem znacznie utrudniły handel z tym krajem azjatyckim.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji publikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.