Polski premier obiecuje dostarczyć na Ukrainę moździerze, pociski i drony

Premierzy Polski i Ukrainy M. Morawieckis i D. Šmyhalis. Valentyno Ogirenko (Reuters/Scanpix)

Polska jest gotowa udzielić Ukrainie pomocy wojskowej i humanitarnej, a także gazowej – powiedział we wtorek podczas wizyty na Ukrainie premier Mateusz Morawiecki.

„Współpracujemy z krajami Unii Europejskiej i NATO nad taką pomocą dla Ukrainy. Jednak sama Polska jest gotowa udzielić Ukrainie pomocy w zakresie gazu, zdolności obronnych, stabilizacji gospodarczej, a także kwestii humanitarnych, tak jak już robimy” – Morawieckis powiedział na konferencji prasowej w Kijowie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalim.

Według Morawieckiego Polska jest gotowa przekazać Ukrainie kilka tysięcy pocisków artyleryjskich, amunicję, systemy rakiet przeciwlotniczych „Grom”, lekkie moździerze i drony.

Polski premier dodał, że Polska już pomaga Ukrainie gazem ziemnym. „Rozmawialiśmy z premierem Ukrainy o zwiększeniu zdolności przesyłowych gazu z zachodu na wschód. „Trzeba poczynić inwestycje i będziemy je realizować” – powiedział.

Mówiąc o gazociągu Nord Stream 2, Morawiecki nazwał go zagrożeniem geopolitycznym. „Wzywamy zatem Niemcy, aby nie uruchamiały tego gazociągu, bo byłby to element szantażu rosyjskiego wobec Europy. Z jednej strony nie można wyrazić solidarności z Ukrainą, a z drugiej nie można podpisać dokumentów certyfikujących Nord Stream 2 To nie w porządku – powiedział.

Polski premier powiedział, że rozmawiał ze Szmyhalim o pomocy Ukrainie w obronie przed groźbami z Białorusi.

Pan Morawiecki potwierdził zaangażowanie Polski na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz wspierania europejskiej i euroatlantyckiej ścieżki integracji tego kraju.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson również pojedzie na Ukrainę we wtorek, aby spotkać się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.