Polski premier wezwał partnerów NATO do przebudzenia się i wzmożenia wysiłków na rzecz destabilizacji regionu
Mateusz Morawiecki, premier RP. Zdjęcie: Thomas Nicholson (Reuters/Scanpix)

W rozmowie z BBC we wtorek premier Polski Mateusz Morawiecki wezwał sojuszników NATO do przebudzenia się i zobaczenia pełnego obrazu rosyjskiej próby destabilizacji regionu.

Morawieckis powiedział we wtorek w wywiadzie dla BBC, że ostatnie wydarzenia pokazały, że Kreml i jego towarzysze próbują zmienić system geopolityczny i zdestabilizować Unię Europejską.

Polski premier podał tego przykłady: siły rosyjskie mobilizują m.in. Ukrainę, rosnące ceny gazu i kryzys na granicy polsko-białoruskiej.

Polski premier podkreślił, że nie trzeba jeszcze działać, ale należy to zrobić w najbliższych miesiącach.

Na Ukrainie może się stać coś złego albo nadal możemy mieć duży problem migracyjny w całej Europie – podkreślił polski premier.

Morawiecki powiedział, że nieślubny przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko był odpowiedzialny za kryzys migracyjny, ale powiedział, że ma własne poparcie i przywództwo na Kremlu.

Zbierając wszystkie elementy razem, obraz nie jest zbyt dobry – mówi polski premier.

Pan Morawiecki powiedział, że rosyjska propaganda robi wszystko, aby wywierać silną presję na Unię Europejską, destabilizować sytuację i niszczyć naszą jedność.

Wywiadu z BBC polski premier udzielił na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO właśnie w Rydze, które odpowie na agresywne działania Rosji.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken również weźmie udział w spotkaniu NATO w Rydze we wtorek.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.