Polski rząd oficjalnie rozwiązuje media publiczne – politykę

Nowy proeuropejski polski rząd Donalda Tuska chce formalnie rozwiązać media publiczne, ale zachować miejsca pracy. „W związku z decyzją Prezydenta RP o zawieszeniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o likwidacji spółek TVP, Polskiego Radia i agencji prasowej PAP” – napisał na platformie X Minister Kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Tak można to zrobić Musimy zapewnić ciągłość funkcjonowania tych mediów i kontynuować ich restrukturyzację.

W zeszłym tygodniu Sienkiewicz za jednym zamachem zwolnił całą kadrę kierowniczą radia publicznego, co doprowadziło do okupacji zwolenników PiS w biurach radia. Rząd Tuska zarzuca mediom szerzenie propagandy partyjnej w ostatnich latach za rządów narodowo-konserwatywnego rządu PiS, co zostało obecnie odrzucone. Organizacje międzynarodowe skrytykowały także jednostronną reportaż polskich mediów państwowych.

W sobotę polski prezydent Andrzej Duda, sam wywodzący się z PiS, zawetował uchwaloną przez rząd Tuska ustawę, która przeznaczyła równowartość 690 mln euro na dotacje dla nadawców publicznych. Duda uzasadniał swoją decyzję stwierdzeniem, że jest to obejście konstytucji i naruszenie zasad konstytucyjnych. W tym kontekście oskarżył Tuska o anarchię.

Tusk powiedział wcześniej, że jest gotowy w przyszłości współpracować z Dudą i PiS, aby stworzyć „bardziej zrównoważony krajobraz mediów publicznych” i stabilny system finansowania, który zastąpi obecne dotacje Ministerstwa Finansów.

Tusk, który objął urząd dwa tygodnie temu, wyraził rozczarowanie decyzją Dudy o zawetowaniu ustawy budżetowej. Interwencję prezydenta można postrzegać jako sygnał, że Duda nie zawaha się storpedować reform premiera i byłego przewodniczącego Rady UE Tuska.

Tusk wydaje się być rozczarowany

„Moje oczekiwania i nadzieje związane z działaniami prezydenta ostatnio gwałtownie spadły” – powiedział Tusk reporterom w Warszawie. PiS sprzeciwiał się temu posunięciu, ponieważ „przez ostatnie osiem lat przyzwyczaił się do traktowania mediów publicznych jak swojej własności” – stwierdził.

Pod rządami PiS Polska w ostatnich latach znalazła się na kursie kolizyjnym z UE. Ze względu na wątpliwości co do praworządności szczególnie ostra krytyka spotkała się z reformą sądownictwa w Brukseli. Wyraźnie krytykowano jednak także sposób traktowania mediów. W wyniku tego konfliktu zamrożono miliardowe fundusze europejskie przeznaczone dla Polski. Szczególnie nowemu polskiemu rządowi zależy na szybkim powrocie do reformy sądownictwa PiS.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *