Polski rząd wycofuje część kontrowersyjnej reformy sądownictwa

Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Polski rząd zamierza domagać się uchylenia nakazu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.


(zdjęcie: dpa)

Warszawa W sporze z Komisją Europejską o reformy sądownictwa Polska powtórzyła, że ​​kontrowersyjny organ dyscyplinarny, którego zadaniem jest karanie sędziów, powinien zostać zniesiony w obecnym kształcie. Jak wynika z pisma polskiego rządu do Komisji Europejskiej opublikowanego we wtorek, jest to część kolejnej reformy sądownictwa, która rozpocznie się „w najbliższych miesiącach”.

Wicepremier Jarosław Kaczyński niedawno zapowiedział ten krok. W pierwszej reakcji Komisja Europejska zadowoliła się potwierdzeniem, że rzeczywiście otrzymała pismo. Nie ujawniono, ile czasu zajmie jego analiza i ocena.

Komisja Europejska wcześniej postawiła Polsce ultimatum dla listu i zagroziła też sankcjami finansowymi. W połowie lipca Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł, że polski system dyscyplinowania sędziów narusza prawo UE. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w kraju, utworzona w 2018 r., nie daje wszystkich gwarancji niezawisłości i bezstronności, stwierdził sąd.

Izba jest w centrum reformy sądownictwa zainicjowanej przez konserwatywny rząd PiS. Może odwołać każdego sędziego lub prokuratora. Krytycy tej placówki obawiają się, że można ją wykorzystać do dyscyplinowania sędziów za niepożądane decyzje.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Również w lipcu ETS wydał nakaz nakazujący Polsce zawieszenie stosowania przepisów uprawniających Izbę Dyscyplinarną do orzekania w sprawach wniosków o uchylenie immunitetu sędziowskiego oraz w sprawach związanych z zatrudnieniem i przejściem sędziów w stan spoczynku.

W liście do Komisji Europejskiej polski rząd zwraca uwagę, że Prezes Sądu Najwyższego zarządził już, aby izba nie była wszczynana w nowych postępowaniach dyscyplinarnych. Mimo to wniesiono apelację od nakazu i złożono wniosek do ETS o uchylenie tego nakazu.

Nieprzerwany: Warszawa jest teraz także na drodze do konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi – rządząca partia forsuje kontrowersyjną ustawę medialną.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.