Polski wicepremier Jarosław Kaczyński zarzuca Berlinowi budowę „Czwartej Rzeszy”

Unia Europejska od lat jest w konflikcie z Polską, ponieważ łamie obowiązujące prawo unijne. Teraz wicepremier rozpoczął słowny kontratak.

Polski wicepremier Jarosław Kaczyński zarzucił Niemcom chęć przekształcenia UE w „Niemiecką Czwartą Rzeszę”. Są kraje, które „nie są zainteresowane budowaniem niemieckiej IV Rzeszy w oparciu o UE” – powiedział lider rządzącej prawicowo-nacjonalistycznej partii PiS w opublikowanym w piątek wywiadzie dla polskiego dziennika skrajnie prawicowego GPC.

Określenie „Niemiecka IV Rzesza” nie ma „nic negatywnego”, powiedział Kaczyński, „bo nie chodzi o III Rzeszę, chodzi o pierwszą”, czyli o Święte Cesarstwo Rzymskie.

Gdyby Polacy „przyjęli taką współczesną uległość”, „bylibyśmy zdegradowani na różne sposoby”. Kaczyński zaatakował także Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS), który, jak powiedział, jest „podstawowym narzędziem” służącym do egzekwowania idei federalistycznych.

„To utopia i niebezpieczna”

Podczas wizyty inauguracyjnej nowego kanclerza federalnego Olafa Scholza (SPD) w zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki skrytykował uzgodniony w umowie koalicyjnej partii sygnalizacyjnych cel uczynienia z UE „państwa federalnego”: brzmi jak „centralizm biurokratyczny – to utopia i niebezpieczna”.

UE kłóci się z Warszawą od 2017 r. z powodu kontrowersyjnej reformy sądownictwa. PiS zarzuca się m.in. instalowanie prorządowych sędziów w sądzie konstytucyjnym oraz powołanie izby dyscyplinarnej, która ma dyscyplinować krytycznych sędziów. W związku z tym Komisja Europejska wszczęła różne postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, z których część zakończyła się skargami do ETS.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.