Polski żołnierz patrolujący granicę z Białorusią zdezerterował i szukał tam azylu

Wspólnota oskarża białoruski reżim o organizowanie przepływów migracyjnych i nazywa to hybrydową agresją w odwecie za sankcje bloku wobec Mińska za represje wobec opozycji.

Białoruś zaprzecza zarzutom i krytykuje członków UE, którzy nie wpuszczają migrantów – Litwę, Łotwę i Polskę.

Białoruski pogranicznik powiedział, że polski żołnierz został aresztowany przez swoich funkcjonariuszy i „zwrócił się o azyl w kraju”.

Służba poinformowała, że ​​żołnierz, którego nazwała Emilem Czeczko, został aresztowany w czwartek w pobliżu przejścia granicznego Tuszemli.

Kontrolowane przez reżim media opublikowały później wywiad z żołnierzem, który powiedział, że „zdezerterował po ucieczce z armii po ostrym kablu”.

„Zdjąłem mundur, byłem nagi i pobiegłem na Białoruś” – powiedział, tłumacząc na rosyjski.

Mężczyzna powiedział, że „nie da się przemilczeć tego, co dzieje się na terenie Polski”.

Białoruscy pogranicznicy powiedzieli, że nie popierają surowej polskiej polityki w zakresie nielegalnej migracji.

Wywiad z białoruskim blogerem opozycyjnym Romanem Prataseviciem został wyemitowany na początku tego roku w ściśle kontrolowanej przez państwo białoruskiej telewizji po tym, jak jego samolot został zmuszony do lądowania w Mińsku. Jego rodzina i koledzy z klasy powiedzieli, że wywiad został nagrany pod przymusem.

Niedługo potem polskie wojsko wydało oświadczenie potwierdzające, że miał miejsce „pojedynczy i haniebny przypadek dezercji”.

„Przekroczył granicę białoruską i obraził polską armię” – powiedział.

Minister obrony RP Mariusz Błaszczak powiedział, że żołnierz „miał poważne problemy z prawem i poprosił o opuszczenie wojska”.

„Nigdy nie powinien był zostać przydzielony do służby granicznej. Zażądałem wyjaśnienia, kto jest za to odpowiedzialny” – powiedział minister na Twitterze.

Ze swojej strony armia ogłosiła później, że trzech dowódców zbiegłego żołnierza zostało zwolnionych.

Tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu, wielu z autonomicznego regionu irackiego Kurdystanu, zostało uwięzionych w obozie w pobliżu granicy polsko-białoruskiej w zeszłym miesiącu. Ich starania o nielegalne wejście do UE podsycają napięcia między Zachodem a Białorusią i wspierającą ją Rosją.

Jednak Litwa, Polska i Łotwa zaostrzyły bezpieczeństwo na swoich granicach, rozmieściły oddziały graniczne i nakazały przecięcie barier, aby uniemożliwić migrantom z Białorusi nielegalne przekroczenie granicy.

Polska podjęła najostrzejsze kroki, aby zatrzymać migrantów. Kryminalizował nielegalne przekraczanie granicy i ogłosił stan wyjątkowy w rejonie przygranicznym, mobilizując tysiące policjantów i żołnierzy.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *