Polskie plany „degradacji” gospodarki

Mateusz Morawiecki, premier RP. Zdjęcie: Ludovic Marin (AFP/Scnapix)

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że kraj podejmie kroki w celu „degradacji” gospodarki, aby skłonić inne kraje europejskie do porzucenia zależności od rosyjskich surowców energetycznych – podał portal informacyjny tvn24.pl.

„Zajmiemy się kwestią deregulacji polskiej i paneuropejskiej gospodarki, ponieważ Polska jest dziś na czele wysiłków mających na celu zainspirowanie innych krajów do odejścia od ich uzależnienia od gazu, rosyjskiej ropy i węgla” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej. .

Wskazał, że Polska walczy ze swoją zależnością energetyczną od Rosji głównie poprzez tworzenie połączeń gazowych z alternatywnymi dostawcami, zabezpieczając dostawy skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych.

– Miejmy nadzieję, że za rok, dwa, trzy lata będziemy niezależni od Putina, ceny gazu spadną. Wszyscy musimy się uodpornić na szantaż Putina – powiedział premier.

Premier zapowiedział też działania mające na celu powstrzymanie spodziewanego wzrostu cen żywności, plany zrekompensowania rolnikom kraju „od wielu miesięcy dotkniętych polityką Putina i polityką Rosji” oraz manipulacją przez Kreml europejskim rynkiem gazu Poprzednia jesień.

„Dlatego nawóz, jako jeden z faktycznych elementów całego procesu produkcji żywności, będzie naszym pierwszym elementem tarczy antymchowej” – zaznaczył Morawieckis.

Ostrzegł jednak, że dotacja dla rolników wymaga zgody Komisji Europejskiej.

„Musimy poinformować KE o naszych zamiarach, inaczej takie dotacje zostałyby uznane za nielegalne. Mam nadzieję, że otrzymamy pozytywną odpowiedź” – powiedział szef polskiego rządu.

Na początku tego tygodnia komisarz polskiego rządu ds. infrastruktury strategicznej Piotr Naimski powtórzył, że długoterminowa umowa na zakup gazu przez Polskę z Gazpromem wygaśnie w grudniu br. i nie zostanie przedłużona.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.