Pomoc z Ukrainy w NRW: jak teraz można pomóc uchodźcom – aktualności

NRW przygotowuje się do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Nadal nie wiemy, ile ich będzie. W tym samym czasie zbierane są datki dla Ukraińców – i osób uciekających. Jak możesz teraz pomóc w NRW? A w ogóle jaka jest sytuacja prawna uchodźców z Ukrainy?

Jaka jest sytuacja prawna uchodźców ukraińskich?

Oczywiście każdy ma prawo ubiegać się o azyl. Nie jest to jednak konieczne dla osób narodowości ukraińskiej. Ponieważ obowiązuje już zasada: Możesz przebywać w krajach UE przez 90 dni bez wizy – z przedłużeniem również o 180 dni. Od Ciebie zależy, do jakiego kraju się udasz. Uchodźcy mogą więc swobodnie się poruszać.

W przyszłości wnioski o azyl nie będą już potrzebne, nawet w przypadku dłuższego pobytu: ministrowie spraw wewnętrznych UE zgodzili się w niedzielę na wdrożenie dyrektywy po raz pierwszy opracowanej po wojnach w byłej Jugosławii. Dzięki temu ukraińscy uchodźcy mogą korzystać z tymczasowej ochrony do trzech lat w Unii Europejskiej bez procedury azylowej.

Jak kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia przygotowuje się na przyjęcie uchodźców?

„Przygotowujemy się do uporządkowanego przyjęcia w ścisłej współpracy z Federalnym Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i gminami”Minister ds. Uchodźców NRW Joachim Stamp (FDP) powiedział WDR. „Większość uchodźców chce pozostać w Europie Wschodniej. Ale są też więzi rodzinne i przyjacielskie z Nadrenią Północną-Westfalią”. W NRW mieszka około 30 000 osób narodowości ukraińskiej.

Według jego własnych informacji, jego ministerstwo już „konkretne plany zakwaterowania uciekających Ukraińców zostają wznowione”. W samym kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia znajdują się 33 mieszkania komunalne – obecnie dostępnych jest tam około 4000 miejsc. „W razie potrzeby pojemność zakwaterowania można zwiększyć w krótkim czasie”.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *