Poparcie Polski dla Ukrainy podczas wizyty Zełenskiego

Wołodymyr Zełenski spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą na rozmowach w południowopolskim górskim kurorcie Wisła, które potrwają do piątku.

„Rosyjskie prowokacje i eskalacje stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa znacznej części kontynentu” – cytowany przez agencję PAP doradca prezydenta Jakub Kumoch.

„Polska wspiera Ukrainę. Polska bardzo wyraźnie daje do zrozumienia, że ​​nie zaakceptuje agresywnej polityki Rosji i będzie sprzeciwiać się ustępstwom” – dodał Kumoch, główny asystent Dudy ds. stosunków międzynarodowych.

„Uważamy, że Ukraina zasługuje na pełne poparcie świata zachodniego i sojuszników z NATO” – powiedział.

Obecnie trwają intensywne negocjacje między Zachodem a Rosją w celu zmniejszenia napięć wokół Ukrainy, ale jak dotąd poczyniono niewielkie postępy.

Rosja wysłała dziesiątki tysięcy żołnierzy do granic swojego sąsiada, wzbudzając na Zachodzie obawy, że inwazja może się rozpocząć.

Kreml zaprzecza planom przeprowadzenia ataku i wystąpił z szeregiem żądań gwarancji bezpieczeństwa, w tym obietnicą NATO nierozszerzania się na wschód. Jednocześnie Zachód broni „polityki otwartych drzwi” NATO dla potencjalnych przyszłych członków.

W 2014 roku Rosja dokonała aneksji ukraińskiego półwyspu krymskiego. Wschodnia Ukraina została od tego czasu rozdarta konfliktem z prorosyjskimi separatystami, który Kreml ma wspierać militarnie i finansowo. Moskwa temu zaprzecza.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.