Portugalia i Polska na mundialu – wiadomości sportowe o hokeju na lodzie, sportach zimowych i nie tylko

Cristiano Ronaldo i Robert Lewandowski rywalizują na mundialu w Katarze. Wraz ze swoimi zespołami Superstars wygrały swoje finały playoffów. W turnieju będzie brakować kolejnej ikony.

Supergwiazdy Cristiano Ronaldo i Robert Lewandowski zakwalifikowali się do Mistrzostw Świata w Katarze z Portugalią i Polską.

Portugalczyk pokonał Macedonię Północną 2:0 (1:0) u siebie w Porto we wtorek wieczorem. Bayern Monachium Napastnik Lewandowski poprowadził Polskę do zasłużonego zwycięstwa 2:0 (0:0) ze Szwecją w Chorzowie u siebie. Podczas gdy dwóch weteranów zakwalifikowało się do finału w pustynnym kraju, szwedzka ikona Zlatan Ibrahimovic nie zagra w turnieju.

Bruno Fernandes (32./65. minuta) strzelił decydujące gole Portugalii i zapewnił ósmy występ w Pucharze Świata dla mistrzów Europy 2016. Mistrzowie Europy Włochy w półfinale play-offów po raz pierwszy nie zakwalifikowali się przed 48 010 kibicami.

Z ławki 40-letni Ibrahimovic musiał patrzeć, jak Lewandowski (49.) i Piotr Zieliński (72.) podkreślają wszystko Polakom. Ekscentryczny profesjonalista wszedł dopiero w 79. minucie i nie mógł nic zrobić.

Szwecja jest nieobecna

Polsce udało się po raz dziewiąty zapewnić sobie bilet na mundial. Podobnie jak w latach 2010 i 2014, Szwecji nie ma. Polakom brakowało przenikliwej siły w pierwszej połowie, ale prowadzony przez 33-letniego Lewandowskiego, który zmienił się po przerwie. Szwedzi nie potrafili wykorzystać swoich kilku szans w pierwszej połowie.

przeczytaj też

gry nokaut

O co chodzi w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata w tym tygodniu

Tymczasem z powodu wojny z Rosją, Ukraina zmierzy się ze Szkocją w półfinale dopiero w czerwcu, a zwycięzcy zmierzą się z Walią. Oprócz niemieckiego zespołu w Europie, zakwalifikowały się również Belgia, Dania, Anglia, Francja, Chorwacja, Holandia, Szwajcaria, Serbia i Hiszpania. Grupy rund eliminacyjnych do finału Pucharu Świata, który rozpocznie się w Katarze 21 listopada, zostaną wylosowane w piątek.

Tymczasem Ghana, Maroko, Tunezja, Kamerun i Senegal to piątka afrykańskich uczestników w Katarze. Wszystkie reprezentacje narodowe zwyciężyły w rewanżowym meczu kwalifikacyjnym na swoim kontynencie. Na próbie przed tegorocznym finałem Pucharu Narodów Afryki Senegal wygrał 3:1 z Egiptem w spektakularnej serii rzutów karnych i po raz trzeci wszedł do Pucharu Świata. Po 120 minutach w stołecznym Dakarze dla mistrzów Afryki było 1:0. Drużyna wokół gwiazdy Liverpoolu, Sadio Mané, przegrała pierwszy mecz 0:1 z Egipcjanami z kolegą z Premier League, Mohamedem Salahem.

Ghana z nami

Ghana po raz czwarty zakwalifikowała się do Pucharu Świata. Czterokrotnym mistrzom Afryki wystarczył remis 1:1 z faworytem Nigerii. Pierwszy mecz zakończył się wynikiem 0:0. Kamerun po dogrywce tylko spektakularnie pokonał Algierię 2-1. Algieria wygrała pierwszy mecz 1-0. Po remisie 1:1 w pierwszym meczu Maroko wyszło na prowadzenie 4-1 z Kongo w swoim drugim spotkaniu. Tunezja uległa bezbramkowemu remisowi z Mali po 1-0 w pierwszym meczu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą nadal liczyć na drugi udział w mundialu po 1990 roku. Drużyna Desert State zapewniła sobie trzecie miejsce w azjatyckiej grupie A, wygrywając 1:0 (0:0) z Koreą Południową, która zakwalifikowała się już do Mistrzostwa Świata w Dubaju i tym samym w czerwcu rozegra mecz play-off z Australią. 7. Trzeci w grupie B. Jednak zwycięzca tego pojedynku będzie musiał jeszcze pokonać Amerykę Południową, piąty, 14 czerwca, by zapewnić sobie bilet do Kataru.

Oprócz gospodarzy Kataru i Korei Południowej, na Mistrzostwach Świata z pewnością pojawią się drużyny z Iranu, Japonii i Arabii Saudyjskiej.

© dpa-infocom, dpa:220329-99-722577/5