Premier: Orlen Lietuva zamierza w najbliższym czasie zrezygnować z rosyjskiej ropy


Stanowisko : 2022-03-22 12:18

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)
Polski koncern naftowy Orlen, który eksploatuje rafinerię Orlenu na Litwie, zamierza w najbliższym czasie całkowicie wycofywać rosyjską ropę – powiedziała premier Ingrida Imonyt.

O ile mi wiadomo, olej aluwialny mój (Orlen Lithuania BNS) spadnie w najbliższym czasie. To decyzja firmy, bo to nie państwo kupuje, a konkretnie Orlen. O ile wiem, firma jest już bardzo blisko etapu, w którym nie będzie już kupować rosyjskiej ropy i używać jej do rafinacji.

Na początku marca Audrius Daugnora, wicedyrektor generalny koncernu, powiedział, że Orlen Lietuva od 2014 roku dywersyfikuje ropę, a nie tylko rafinuje rosyjską ropę, więc nie będzie trudno rezygnować z tego surowca.

Według niego w ostatnich latach około dwie trzecie rosyjskiej ropy było źle traktowane w zakładzie, ale teraz ta liczba rośnie.

Na początku marca Orlen poinformował, że zgodził się na zakup 5 dodatkowych offshore tankowców z saudyjską firmą Saudi Aramco, aby wzmocnić dostawy ropy grupy w alternatywnym kierunku, a część tej ropy będzie przeznaczona dla zakładów Maeiki.

W ubiegłym roku polski Orlen poinformował, że 57 proc. swojej ropy dla rafinerii kupuje z Rosji w ramach długoterminowych kontraktów na dostawy, prawie 8 proc. z Arabii Saudyjskiej, a resztę z rynku spot.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.