Prezydent Litwy mówi, że armia rosyjska na Białorusi stanowi zagrożenie dla krajów bałtyckich i Polski

Prezydent Litwy mówi, że armia rosyjska na Białorusi stanowi zagrożenie dla krajów bałtyckich i PolskiPrezydent Litwy Gitanas Nausėda przemawia do mediów podczas szczytu UE-Afryka 17 lutego 2022 r. podczas Rady Europejskiej w Brukseli w Belgii. Geert Vanden Wijngaert / Basen w REUTERS

Dołącz teraz za darmo, nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rejestracja

Rosja zgromadziła na Białorusi 45 000 żołnierzy, a ich obecność stanowi zagrożenie dla krajów bałtyckich i Polski, powiedział w czwartek prezydent Litwy Kidan Nousada.

W niedzielę kończą się wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe na granicy białorusko-ukraińskiej.

Napięcia między Moskwą a stolicami NATO pojawiły się od tygodni po zarzutach USA, że Rosja rozmieściła 150 000 żołnierzy w celu inwazji na granicę z Ukrainą. Czytaj więcej Moskwa gorączkowo oskarża Zachód i zaprzecza chęci inwazji.

Dołącz teraz za darmo, nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rejestracja

„Zgromadzili 45 000 żołnierzy, dużo sprzętu wojskowego i siły powietrzne i nie słyszeliśmy zbyt jasnych obietnic, że po przeszkoleniu wojskowym zostaną wywiezieni na terytorium Rosji. To sposób na zmniejszenie napięcia” – powiedział Nausėda w filmie. oświadczenie po spotkaniu przywódców UE w Brukseli.

„Teraz stanowi większe potencjalne zagrożenie dla krajów bałtyckich i Polski” – dodał.

Kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia – oraz Polska są członkami Unii Europejskiej i NATO.

NATO ma nadzieję na zwiększenie obecności wojskowej w krajach bałtyckich i Polsce, jeśli Rosja po ćwiczeniach utrzyma swoje wojska na Białorusi – powiedział 7 lutego szef grupy wojskowej koalicji. Czytaj więcej

Dołącz teraz za darmo, nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rejestracja

relacja Andriusa Sytasa w Wilnie; Świetna góra McCauley

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *