Prezydent Łotwy po wizycie w Kijowie: nazwałbym to ludobójstwem

Przemawiając późno w Rydze w czwartek wieczorem, Levit opowiedział o tym, co widział z prezydentami Polski, Estonii i Litwy podczas swojej wizyty.

„Nazwałbym to ludobójstwem” – powiedział były sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, dodając, że jeden z międzynarodowych sądów mógłby legalnie rozstrzygnąć sprawę.

Przywódcy czterech państw członkowskich Unii Europejskiej i NATO przybyli do Kijowa pociągiem, wyrażając solidarność z dążeniami Ukrainy do przeciwstawienia się rosyjskiej inwazji.

Przed spotkaniem w środę z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim odwiedzili mocno zdewastowane regiony Kijowa.

Obraz przedmieścia Kijowa, które zostało zniszczone przez naloty i ataki rakietowe, był „bardzo szokujący”, powiedział Levit. „Widzieliśmy, że wojska rosyjskie działały w szczególnie brutalny sposób, zabijając jak najwięcej cywilów” – powiedział.

Odbyły się rozmowy z Zełenskim w obronie Ukrainy. „Ukraina potrzebuje teraz broni. I nie tylko lekkiej, ale także ciężkiej broni” – powiedział E. Levitas.

Przywódcy rozmawiali także o pomocy gospodarczej i finansowej, w tym o możliwości eksportu zboża z Ukrainy przez porty na Bałtyku i Polskę – powiedział.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.