Prezydent Polski wzywa do zwiększenia gotowości sił NATO w Europie Wschodniej

„Powinniśmy wzmocnić nadzór strategiczny, patrole powietrzne, zbieranie danych wywiadowczych. Ponadto należy zwiększyć gotowość bojową sił rozmieszczonych wzdłuż naszego wschodniego skrzydła” – powiedział Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Według niego działania te są konieczne, aby Rosja wzmocniła swoje zdolności wojskowe na jej zachodnich granicach, zwłaszcza w pobliżu Ukrainy.

– Wtedy właśnie to do nas dotarło. Tu nie ma wątpliwości – powiedział polski lider.

Prezydent Duda podkreślił również, że NATO powinno zaakceptować propozycję rozmieszczenia dodatkowych wojsk na „wschodniej flance”,

„NATO powinno rozważyć tę opcję” – powiedział.

Według Dudy Wielka Brytania zaproponowała przeniesienie dodatkowych sił „do Polski, w ogóle do „skrzydła wschodniego”. Ponadto Czechy i Słowacja rozważają podjęcie podobnych kroków – powiedział.

Według niego działania te byłyby reakcją na przesunięcie dodatkowych sił rosyjskich do państw NATO.

Duda zaznaczył, że Polska nie miała też wątpliwości, że Rosja popiera stanowisko mińskiego reżimu na granicy UE, gdzie nagromadziła się duża liczba imigrantów z Bliskiego Wschodu.

„Dzisiaj jesteśmy świadkami «hybrydowego ataku» z Białorusi na granicę z Polską. „Nie ma wątpliwości, że rosyjski rząd popiera ten atak” – powiedział.

Według A. Dudy migranci na granicy są często uzbrojeni w noże, ciężkie stalowe przedmioty i mają gaz łzawiący.

„Zostali im przekazani przez białoruskie struktury władzy” – powiedział Duda.

W tym roku przez granicę białoruską na Litwę, Łotwę i Polskę przybyło kilka tysięcy migrantów, w większości z Iraku. Na Litwie iw Polsce ogłoszono stan wyjątkowy na granicy z powodu kryzysu migracyjnego, ustanowiono stan wyjątkowy na Łotwie, rozpoczęto budowę zasieków z drutu tnącego i wzmocniono ochronę granic.

Sytuację na granicy białorusko-polskiej skomplikowało na początku tego miesiąca zgromadzenie na granicy z Polską kilku tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu w celu wjazdu do Unii Europejskiej. Polscy urzędnicy określają sytuację jako najtrudniejszy moment od początku kryzysu granicznego.

UE oskarża reżim w Mińsku o celowe wzniecanie chaosu na granicach Wspólnoty, co państwa bałtyckie nazywają agresją hybrydową.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *