Prezydent USA Biden nazywa sojusz NATO „świętym obowiązkiem”

Z BZ

Prezydent USA Joe Biden (79 l.) zadeklarował lojalność Polski wobec NATO w obliczu agresji Putina na Ukrainie. „Uważamy art. 5 za święty obowiązek i można na niego liczyć” – powiedział podczas spotkania w Warszawie z 49-letnim prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Zakłada, że ​​despota Kremla Władimir Putin (69 l.) „spodziewał się, że będzie w stanie podzielić NATO, będzie w stanie oddzielić wschodnią flankę od zachodniej” – powiedział Biden. Ale nie mógł tego zrobić.

Biden podziękował także Polsce za przyjęcie uchodźców z Ukrainy. „Zdajemy sobie sprawę, że Polska ma dużą odpowiedzialność, która moim zdaniem powinna dotyczyć nie tylko Polski. To powinno być obowiązkiem całego świata, całego NATO – powiedział prezydent USA.

Po spotkaniu z Dudą Biden chciał po południu spotkać się z uchodźcami w Warszawie i wreszcie wygłosić przemówienie (ok. 18.00) na temat wojny na Ukrainie. To już drugi dzień jego podróży do Polski. Powrót do USA w sobotę wieczorem.

Joe Biden i Andrzej Duda (fot. zdjęcie Alliance/dpa/PAP) Zdjęcie: gj bsc

Spotkanie prezydenta USA z ukraińskimi ministrami

Biden spotkał się także z ukraińskimi urzędnikami rządowymi w hotelu Marriott w Warszawie po raz pierwszy od wybuchu wojny: ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba (40 l.) i minister obrony Oleksiy Resnikov (55 l.) przybyli w sobotę do Polski pomimo trwających walk.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken (59 l.) i szef Pentagonu Lloyd Austin (68 l.) również siedzieli przy dużym stole przed flagami Ukrainy i USA.

Było to pierwsze spotkanie Bidena twarzą w twarz z wyższymi urzędnikami rządowymi w Kijowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego. Kuleba spotkał się z Bidenem w Waszyngtonie 22 lutego. Kuleba spotkał się z Blinkenem na początku marca w Polsce przy granicy z Ukrainą.


przeczytaj też

► Wojna na Ukrainie – Wokół Mariupola trwają zacięte walki

► Sekretarz Stanu Baerbock uzasadnia dostawy broni na Ukrainę


Biden przyjechał do Polski w piątek po uczestnictwie w szczytach NATO i G7 w Brukseli. W programie jego wizyt znalazły się rozmowy z polskimi przedstawicielami rządu, wizyta w ośrodku dla uchodźców ukraińskich oraz przemówienie, które Biały Dom określił wcześniej jako „istotne”.

Z góry Biden pochwalił „odwagę” narodu ukraińskiego i porównał jego opór do demokratycznych demonstracji na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 r. Prezydent USA po raz kolejny nazwał rosyjskiego dyktatora Putina „przestępcą wojennym”.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.