Prezydent USA kontaktuje się z Białorusią: Biden zaniepokojony sytuacją na polskiej granicy

Prezydent USA kontaktuje się z Białorusią
Biden zaniepokojony sytuacją na polskiej granicy

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej w coraz większym stopniu staje się katastrofą humanitarną: tysiące uchodźców tkwią w ujemnych temperaturach. Polskie gazety donoszą o dziesięciu zabitych. Teraz prezydent USA Joe Biden wyraża swoje zaniepokojenie – i dociera do Rosji i Białorusi.

Prezydent USA Joe Biden wyraził zaniepokojenie sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Sytuacja jest „bardzo niepokojąca”, powiedział Biden. „Wyraziliśmy nasze zaniepokojenie Rosji i wyraziliśmy nasze zaniepokojenie Białorusi”.

Tysiące migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, są obecnie utknięte na zewnętrznej granicy Polski z UE w temperaturach bliskich zera. Ponad 2000 migrantów stawia obecnie opór w najtrudniejszych warunkach w prowizorycznym obozie na pograniczu polsko-białoruskim. Jak wynika z artykułu w polskiej Gazecie Wyborczej, w ostatnich miesiącach na pograniczu zginęło już dziesięć osób.

UE chce zaostrzenia sankcji

UE oskarżyła białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o celowy przemyt migrantów przez granice państw UE, Łotwy, Litwy i Polski w odwecie za sankcje. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w czwartek, Stany Zjednoczone i europejscy członkowie białoruskiego organu rządowego oskarżyli o „zaaranżowaną instrumentalizację ludzi” i destabilizację zewnętrznych granic kraju.UE.

W konflikcie z Białorusią UE ponownie zacieśni kurs: na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w poniedziałek sankcje zostaną rozszerzone na osoby „bezpośrednio lub pośrednio” popierające przemyt migrantów na Białoruś – powiedział minister spraw zagranicznych Heiko Maas. „Rheinische Post” i „Bonner General-Anzeiger”. Polityk SPD nie wykluczył również środków karnych wobec zaangażowanych linii lotniczych.

W związku z napływem Polski stacjonował w okolicy 15 000 żołnierzy i wzniósł ogrodzenie z drutu kolczastego. Białoruś i sojusznicza Rosja ogłosiły w piątek wspólne ćwiczenia wojskowe w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, w pobliżu polskiej granicy.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *