Przemówienie w parlamencie: posłowie kijowscy biją brawo Duda

Przemówienie w Parlamencie
posłowie z Kijowa biją brawo Duda

Polska przyjmuje większość uchodźców z sąsiedniej Ukrainy. Dziś Andrzej Duda jest także pierwszą zagraniczną głową państwa, która przemawia w Radzie Kijowskiej. Jego wizyta i słowa zostały bardzo dobrze przyjęte przez posłów ukraińskich.

Prezydent Polski Andrzej Duda został pierwszym zagranicznym szefem państwa, który przemawiał do Rady, parlamentu Ukrainy, od początku rosyjskiej inwazji. Nikt nie może zakłócić polsko-ukraińskiej jedności – powiedział Duda w swoim przemówieniu, które ukraiński poseł Oleksiy Honcharenko zamieścił na żywo na Facebooku. Parlamentarzyści kilkakrotnie wstawali, by oklaskiwać gościa z Polski. Obecny był także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wizyta solidarnościowa Dudy została niespodziewanie ogłoszona w niedzielę rano. 50-latek wyjechał na Ukrainę po raz drugi od wybuchu wojny pod koniec lutego. Duda dąży m.in. do tego, by sąsiedni kraj jak najszybciej uzyskał status kandydata do UE.

Prawie 3,5 miliona ukraińskich uchodźców przedostało się do Polski od rozpoczęcia rosyjskiej wojny agresji 24 lutego. Polska przyjęła zdecydowanie większość z około 6,5 mln uchodźców z Ukrainy. Przed wybuchem wojny na Ukrainie mieszkało około 44 milionów ludzi.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.