Przywódcy UE muszą jeszcze dojść do porozumienia w sprawie secesji rosyjskich zasobów

Rady Europejskiej w obecności pana Bidena. Zdjęcie: Ludovicius Marino (AFP/Scanpix)

Wczoraj Rada Europejska (KE) dyskutowała o tym, jak Unia Europejska (UE) powinna odpowiedzieć na apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o sankcje wobec Rosji. Większość sporów pozostaje w związku z odłączeniem od Rosji.

Zełenski powiedział swojemu przyjacielowi w Europie, aby przestał importować ropę i gaz ziemny z Rosji, dodając milion dolarów dziennie do wojny w Moskwie.

Państwa bałtyckie i Polska popierają apele o nowe sankcje wobec rosyjskiego sektora energetycznego. Według oświadczenia UE cytowanego przez Financial Times, nadal istnieje różnica między krajami, które chcą nałożyć więcej sankcji, a tymi, które wzywają do czterokierunkowego sprawdzenia rzeczywistości.

Prezydent Litwy Gitanas Nausda powiedział też, że nie wszystkie kraje UE są gotowe zrezygnować z rosyjskiego życia podczas wizyty w Brukseli.

Agresor musi być traktowany jak agresor. I tak brutalny oprawca powinien być odpowiednio traktowany. W związku z tym sankcje muszą zostać zintensyfikowane i dlatego uzgodnione – powiedział litewski przywódca w komentarzu wideo.

Jednak Nausda powiedział, że kwestia dostaw energii pozostaje trudna.

Tak, trzeba przyznać, że niektóre kraje nie są jeszcze gotowe do odłączenia się od rosyjskich kranów energetycznych w najbliższej przyszłości – dodał.

nie wszyscy są gotowi

Według prezydenta Litwy europejscy przywódcy dyskutowali o tym, co można zrobić w sprawie importu węgla i ropy.

Możemy być tylko dumni z tego, że Litwa była doskonałym przykładem do naśladowania dla innych krajów – powiedział szef państwa.

Nausda wezwał do nałożenia przez V pakiet sankcji UE szerokich sankcji na rosyjski sektor energetyczny i transportowy, zablokowania rosyjskich i białoruskich banków, które nie zostały jeszcze objęte sankcjami, oraz uniemożliwienia rosyjskim statkom wpływania do portów wspólnotowych.

Według G. Nausdy wagę sankcji podkreślił także ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski przed przywódcami UE w czwartek.

Prezydent Zełenski apelował do naszej jedności, apelował do strony ukraińskiej. To, że popieramy i całym sercem popieramy jego życzenie, jest takie, aby znalazło to odzwierciedlenie w naszych decyzjach, aby te decyzje zapadły rano i pomogły Ukrainie nie jutro, nie jutro, ale dzisiaj – powiedział G. Nausda.

To przede wszystkim pomoc wojskowa (…) Mówił też o sankcjach, o tym, że sankcje są potrzebne Rosji po prostu dlatego, że nasze zasoby stają się zasobem do finansowania wojny, co jest niedopuszczalne, c dlatego dodał.

W preambule ETO stwierdza się, że Wspólnota jest gotowa do zlikwidowania luk w sankcjach oraz do zajęcia się faktycznym i potencjalnym poziomem sankcji, a także do jak najszybszego podjęcia dalszych skoordynowanych sankcji wobec Rosji i Białorusi.

Spotkajmy się z J. Biden

Podczas serii spotkań w Brukseli w czwartek przywódcy wykazali się jednością w obliczu wczorajszej rosyjskiej agresji na Ukrainie, ale praktyczne rezultaty były ograniczone, pokazując, że nawet przy silnym sojuszniku dostęp do Moskwy jest nieograniczony.

Spotkanie 30 członków NATO, G-7 i 27 szefów państw Unii Europejskiej zakończyło się sukcesem i będzie kontynuowane do dziś.

Podczas spotkania z Charlesem Michelem, przewodniczącym Rady Europejskiej, amerykański prezydent podkreślił, że najważniejszą rzeczą, jaką musimy zrobić na Zachodzie, jest być zjednoczonym.

Prezydent Rosji Władimir Putin będzie próbował podzielić NATO, Amerykę, Unię Europejską i jej sojuszników, tłumiąc militarną agresję Moskwy, ostrzega Biden.

Przyłączyłby się do 30 niepodległych państw, a nie do 30 Stanów Zjednoczonych, powiedział przywódca USA, pomagając osiągnąć absolutną i powszechną jedność demokracji.

Jedna z wypowiedzi państw bałtyckich mówiła, że ​​przywódcy będą nadal wspierać sankcje i pomoc humanitarną, a tym samym wysłać transatlantycką jedność i potrzebę utrzymania kursu.

Pan Biden wziął udział w ciepłym i przyjaznym spotkaniu z przywódcami UE w Radzie, podczas którego uścisnął dłoń prawie wszystkim przywódcom i długo rozmawiał z kilkoma z nich.

Praktyczne dyskusje w Brukseli dotyczą raczej tego, jak uniemożliwić Moskwie obejście wcześniejszych sankcji, na przykład poprzez uniemożliwienie jej wykorzystania swoich rezerw złota.

Niektóre kraje, w tym Kanada, pomogły zwiększyć dostawy broni na Ukrainę.

Ale także w tym obszarze wczorajsze możliwości są ograniczone, jak powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, przez konieczność zapewnienia, by członkowie NATO nie zostali wciągnięci w konflikt jako żołnierze.

Zamiast tego uzgodniono utworzenie większej liczby grup bojowych NATO w krajach Europy Wschodniej, aby wojna nie rozprzestrzeniła się poza Ukrainę bez przerywania walk na terytorium Ukrainy.

Biden powiedział również, że Waszyngton zareaguje, jeśli Putin użyje broni chemicznej lub biologicznej w swojej wojnie z Ukrainą, ale nie sprecyzował odpowiedzi.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.