Putin: Rosja nie ma nic wspólnego z polsko-białoruskim kryzysem na granicy

Prezydent Rosji Władimir Putin. Zdjęcie: Sergei Karpuchin (TASS/Scanpix)

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że Moskwa nie miała nic wspólnego z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej.

„Chcę, aby wszyscy wiedzieli. Nie mamy z tym nic wspólnego” – powiedział w wywiadzie w sobotę w Moskwie. Kreml. Putin”, audycja Rossija-24 (VGTRK).

Premier Polski Mateusz Morawiecki oskarżył we wtorek Putina o kierowanie bezprecedensową falą migrantów próbujących dostać się do Polski nielegalnie z Białorusi, nazywając to atakiem mogącym zdestabilizować Unię Europejską.

Putin powiedział również, że europejscy przywódcy muszą porozmawiać z autorytarnym przywódcą Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, jeśli chcą rozwiązać kryzys, z tysiącami migrantów, w większości z Bliskiego Wschodu, uwięzionych na granicy.

„O ile wiem, Aleksander Łukaszenko i (kanclerz Niemiec Angela) Merkel są gotowi do rozmowy” – powiedział.

„Mam nadzieję, że stanie się to w najbliższej przyszłości – to jest najważniejsze” – dodał.

Putin wielokrotnie obwiniał Zachód o kryzys, mówiąc, że ich polityka na Bliskim Wschodzie jest powodem, dla którego migranci chcą w ogóle przedostać się do Europy: „Nie wolno nam zapominać, skąd biorą się te kryzysy migracyjne. Jaka jest przyczyna tych problemów na Białorusi? »

„Po prostu w tamtym czasie doszliśmy do naszej wiedzy. 'Są one polityczne, wojskowe i gospodarcze’, dodał.

Prezydent USA Joe Biden wyraził w piątek „głębokie zaniepokojenie” kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, dodając, że Waszyngton rozmawiał o tej sprawie z Moskwą i Mińskiem.

„To bardzo niepokojąca sprawa” – powiedział. „Wyraziliśmy nasze zaniepokojenie Rosji… Wyraziliśmy nasze zaniepokojenie Białorusi”.

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej skomplikowała się 8 listopada, kiedy kilka tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu zebrało się po polskiej stronie granicy w celu wjazdu do UE. Polscy urzędnicy określają sytuację jako najtrudniejszy moment od początku kryzysu granicznego.

UE oskarża reżim w Mińsku o organizowanie przepływów migracyjnych i nazywa to hybrydową agresją w odwecie za sankcje wspólnotowe wobec Mińska za represje wobec opozycji.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.