Rasizm w obozie w dżungli: dlaczego RTL miał rację, wyrzucając Janinę Youssefian

To dopiero 4 dzień w obozie w dżungli. A już szmaty latają, jakby jutra nie było. Celowo w formacie reality TV. Ale z rasistowską zniewagą Janina Youssefian przekracza czerwoną linię i zostaje wydalona z obozu. Dobrze nazwane.

Zdarzył się już podobny incydent. To było w 2008 roku w trzecim sezonie „Jestem gwiazdą – wyciągnij mnie stąd!”. W tamtym czasie chodziło o hiphopowego DJ-a Tomekka. Podczas gdy program był emitowany, pojawiło się prywatne wideo, które muzyk nakręcił tuż przed przeprowadzką do obozu. Można go było zobaczyć śpiewając „Deutschland, Deutschland uber alles”, jednocześnie wyciągając prawą rękę i mamrocząc coś w stylu „W domu jest tak wielu obcych”.

Kiedy klip stał się publiczny, RTL natychmiast pociągnął linkę do zgrywania. DJ Tomekk zniknął z show bez słowa. „Nie ma dla nas dyskusji. Ktoś taki nie ma nic wspólnego z RTL” – wyjaśnił wówczas nadawca.

Tomasz Kuklicz, prawdziwe nazwisko DJ Tomekka, początkowo zareagował niezrozumieniem i zanikami pamięci. „Słyszałem od osoby trzeciej, że będzie na niej widoczny salut Hitlera” – powiedział niczego nie podejrzewając. Może zrobił „lin”. „Moja dziewczyna jest czarna” – próbował odeprzeć oskarżenie o ksenofobię.

Dopiero później wiosłował ze smutkiem. Przeprosił za swój „poziom humoru” i wyjaśnił: „Tak mi przykro z powodu moich głupich żartów”. Mówił o swoim polskim pochodzeniu i zapewniał, że jest „prosemicki” i „pro-wielokulturowy”.

Wyraźne krawędzie

Wzór i proces dziania jest zaskakująco podobny do obecnego skandalu wokół Janiny Youssefian. Najpierw rzuca rasistowskie oszczerstwo na koleżankę, aktywistkę Lindę Nobat w obozie w dżungli. Wtedy najpierw reaguje niezrozumieniem na aluzje innych obozowiczów, że posunęła się za daleko. A teraz, po tym, jak została wyrzucona z programu, chciałaby „publicznie przeprosić za moje wypowiedzi”.

O tym możemy przeczytać w poście na jego stronie na Instagramie z wzmianką „Jestem przeciwko rasizmowi”. „Szczerze jej przykro” – powiedział Youssefian. „Moje zachowanie i oświadczenie wobec Lindy nie mogą być usprawiedliwione”. Modelka, urodzona w Teheranie, podkreśla, że ​​sama pochodzi ze środowiska imigranckiego i dlatego również padła ofiarą rasizmu. Wie, „jakie to bolesne. To najniższa forma zniewagi”.

Nie, DJ Tomekk i Janina Youssefian z pewnością nie pasują do szuflady zagorzałych nazistów czy zagorzałych rasistów. Wręcz przeciwnie, zrobiłeś coś, co wielu w społeczeństwie prawdopodobnie uznałoby za „nie tak źle”. Są zatem dość emblematycznymi przykładami codziennego szowinizmu i rasizmu, które są wszechobecne. Przede wszystkim ich początkowo niezrozumiałe reakcje wiele mówią o tym, że nawet osoby, które powinny wiedzieć więcej z własnego doświadczenia, nie są jeszcze zbyt daleko w myśleniu o tym problemie.

Dlatego dobrze i uczciwie jest, że RTL wykazał wyraźną przewagę w obu przypadkach. Kłótnie, wrzawy i bitwy telewizyjne w telewizji na bok, kiedy sprawy stają się rasistowskie, seksistowskie, antysemickie lub homofobiczne, przekroczono czerwoną linię, która nie będzie dłużej tolerowana. Okres.

Błogosławieństwo reality show

Chcielibyśmy, żeby dotyczyło to również „Gwiazdy pod palmami”. Kiedy Marcus Frank Adolf Eberhardt, lepiej znany jako Marcus Prince of Anhalt, rzucał homofobiczne obelgi w programie w zeszłym roku, początkowo nie miało to dla niego żadnych konsekwencji. Pozostał w programie, dopóki ostatecznie nie został odrzucony przez innych członków obsady.

Nadawca Sat.1 wkroczył stopniowo po publicznych protestach. Najpierw odcinki, o których mowa, zniknęły z biblioteki mediów, a następnie przybrany książę został wycięty z napisów początkowych. I wreszcie wieko trumny zamknięte nad całym formatem. Nawet odcinki, które zostały już nagrane, nie były już emitowane „ze względu na pobożność”. Jednak nie ze względu na księcia mafii, ale dlatego, że inny uczestnik, Willi Herren, zginął podczas transmisji.

Mimo że reality show są tylko ziarnkiem piasku w wielkim świecie i wywołują uśmiech, nadal są zdolne do inicjowania społecznych debat. Nic dziwnego, skoro ostatecznie są tylko lustrem tego, co się wokół nich dzieje. Zwłaszcza w czasach, gdy wystarczy wziąć udział w przesłuchaniu do „Bachelorette” lub umówiwszy się z Dieterem Bohlenem, aby zostać „gwiazdą”. Obecna afera wokół Janiny Youssefian może mieć też swoje dobre strony, bo uwypukla problem zbyt często banalizowany.

Publiczność telewizyjna ma głos

Niemniej jednak Youssefian uważa, że ​​został potraktowany niesprawiedliwie. W końcu była prześladowana przez Nobata i oczerniana jako „głupia”, „obrzydliwa osoba” lub „suka”. Odzwierciedla to również zniesienie granic, co niestety od dawna jest powszechną praktyką w sieciach społecznościowych, nawet poza obozem. „Wyeliminowanie nas obu byłoby sprawiedliwe” — myśli Youssefian.

Jest to zrozumiałe na poziomie indywidualnym. Nadanie im tej samej kary, jaką jest wyrzucenie z serialu, postawiłoby ich „najniższą formę zniewagi”, jak sama przyznaje, z perspektywy. To kolejny powód, dla którego decyzja podjęta przez RTL była słuszna.

Niemniej jednak to, co nadal może pojawić się w reality show, pomimo całej żądzy zamieszek, było już szeroko dyskutowane po skandalu związanym z zastraszaniem wokół byłej uczestniczki studiów licencjackich Evy Benetatou w „Summer House of the Stars” 2020. Dyskusja jest mile widziana. A może i tutaj pojawi się czerwona linia, której nie należy przekraczać.

Do tego czasu widzowie powinni pokazać Linda Nobat granice. Zdecydowanie powinieneś „wyczekać” kilku kolejnych testów w dżungli. I może już pogrzebać nadzieję, że w końcu zostanie królową dżungli.

„Jestem gwiazdą, zabierz mnie stąd!” : Daniel Hartwich i Sonja Zietlow prowadzą program jak zwykle do 5 lutego, kiedy to zostanie rozstrzygnięte, kto będzie królem dżungli, czy królową dżungli. „Wielkie spotkanie” wszystkich gwiazd dżungli odbędzie się 6 lutego. Spektakl jest również Dostępny RTL+.

(Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany we wtorek, 25 stycznia 2022 r.)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *