Rekord przeładunków w polskich portach morskich

Terminal kontenerowy DCT Gdańsk w Porcie Gdańsk. Zdjęcie: Milda Ancevičė

W ubiegłym roku wolumen przeładunków w polskich portach morskich wzrósł o 9% i osiągnął 113,1 mln ton. mnóstwo. Przeładunki w 2020 r. wyniosły 103,8 mln. mnóstwo.

To historycznie największa ilość ładunków obsługiwana przez polskie porty, donosi Dziennik Gazeta Prawna.

„W zeszłym roku odnotowaliśmy historyczny rekord przeładunków w polskich portach, który pokazuje, jak dobry jest stan polskich portów, nawet podczas pandemii. Jestem przekonany, że inwestycje w porty, które obecnie wynoszą prawie 7 miliardów euro, zł, nie w najbliższym czasie wzrośnie jeszcze bardziej” – cytował Marek Gruobarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Spośród portów polskich najwięcej towarów obsłużono w portach Gdańska, Szczecina-Świnoujścia i Gdyni.

Ministerstwo podało, że w 2021 r. Port Gdańsk przeładował łącznie 53,2 mln ton. ton ładunków, o 11% więcej niż w 2020 roku. Największy wolumen ładunków obsłużono w bazie Naftoport, gdzie przeładowano blisko 17 mln ton. ton produktów.

2021 Wolumen przeładunków w porcie Szczecin-Świnoujście wzrósł o 6,6% do 33,2 mln. mnóstwo. Największy udział w przeładunkach, 55%, wykonała drobnica, która wzrosła o 8,7% do 18,3 mln ton. mnóstwo.

2021 W porcie Gdynia przeładowano łącznie 26,7 mln ton towarów. ton ładunku, czyli o 8,2% więcej niż w 2020 roku. Największy procentowy wzrost osiągnięto w przeładunkach produktów naftowych – wzrósł o 42% i wyniósł 2,5 mln. mnóstwo.

VŽ napisał, że przeładunki portu morskiego stanu Kłajpeda spadły już o 4% – na jedenastej w 2021 r. przeładunki wyniosły 41,7 mln. T. Istnieje obawa, że ​​w tym roku przeładunki będą dalej spadać. Przeładunki w porcie w Rydze w ubiegłym roku spadły o 9,3% i wyniosły 21,499 mln. ton ładunku. A w portach Tallina w ubiegłym roku odnotowano 5% wzrost przeładunków – w ubiegłym roku w portach Tallina przeładowano 22,397 mln ton. ton ładunku.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.