Reprezentacja Litwy w triathlonie obroniła nazwę kraju na etapie European Youth Cup w Poniewieżu – Respublika.lt

Zdjęcie 3

Reprezentacja Litwy w triathlonie obroniła nazwę kraju na etapie European Youth Cup w Poniewieżu. Zdjęcie: Mantas Bartasevicius

Zawody supersprintowe to napięta i bardzo ciekawa forma. Zawodnicy muszą pokonać 350 metrów pływania, 10 km jazdy na rowerze i 5 km biegu w sztafetach indywidualnych. Widzowie są zwykle przyzwyczajeni do oglądania triathlonu na długich dystansach, ale zawody na krótkim dystansie stają się ostatnio coraz bardziej atrakcyjne na świecie.

09:00. Trzydzieści dziewcząt ze Słowacji, Estonii, Finlandii, Łotwy, Polski, Danii, Turcji, Ukrainy i Litwy zaczęło rano w nowo otwartym parku miejskim. Nie mniej niż siedmiu triathlonistów broniło nazwy naszego kraju: Ugnė Paurytė, Vilgustė Gustaitytė, Rasa Bartasūnaitė, Jomilė Pribušauskaitė i Rugilė Girštautaitė. Fire był najszybszy, pokonując dystanse w 32 minuty i zajmując piąte miejsce w końcowej klasyfikacji w 18 sekund. Zawody wygrała słowacka triathlonistka Margareta Vrablova, która pokonała pływanie, jazdę na rowerze i bieganie w 31 minut i 7 sekund. Zawodniczka zajmuje obecnie drugie miejsce w europejskich rankingach młodzieżowych. Prezes Litewskiej Federacji Triathlonu Saulius Batavičius cieszył się, że takie międzynarodowe zawody po raz kolejny odbywają się na Litwie: „Wczoraj w Poniewieżu rządziła koszykówka, a dziś triathlon. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że etap Pucharu Europy Młodzieży odbywa się na Litwie i że otrzymaliśmy tak topowe zawodniczki z wielu różnych krajów.” Drugie miejsce przypadło Liis Kapten z Estonii i Celinie Kaarup z Danii.

Artūrs Liepa, Łotysz, który niedawno zdobywał laury w różnych światowych zawodach, został mistrzem European Youth Cup. Zawodnik ukończył dystans supersprintu dokładnie w 28 minut. Drugie miejsce wywalczył reprezentant Polski Jan Chrzanowski, a trzecie Estończyk Gregor Rasva. Nazwy naszego kraju bronił Zigmas Reisas, który zajął piętnaste miejsce, Oskaras Grigonis dojechał do mety na szesnastym, Džiugas Karklelis na osiemnastym i Kristupas Rimkus na dwudziestym.

Po raz pierwszy na Litwie odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Sztafecie. Wyjątkowy format, podczas którego każdy z czterech członków zespołu – dwie dziewczyny, dwóch chłopców – musiał przebiec 250 metrów w Senvagė, przebiec 6,2 km ulicami Poniewieża i przebiegnij 5 kilometrów. Dopiero po ukończeniu trzech dyscyplin uczestnik przekazuje pałeczkę innemu koledze swojej drużyny. Zwycięzcą jest drużyna z czterema zawodnikami w najszybszym super sprincie. W sztafetach mieszanych triumfowała drużyna fińska, drugie miejsce zajęli zawodnicy estońscy, a trzecie duńscy.

Justinas Jasiukaitis, szef wydziału sportowego administracji miasta Poniewieża, ma nadzieję, że etap Pucharu Europy Młodzieży będzie dobrym początkiem miejskich wydarzeń w tym sezonie: Gmina miasta Poniewież jest bardzo zadowolona z tego wydarzenia,

Podczas gdy młodzi triathloniści odpoczywali i przygotowywali się do startów, w parku Senvagė odbyły się Otwarte Mistrzostwa Litwy Arimex w sprincie. O tytuł mistrza Litwy rywalizowała nie tylko litewska elita, ale także goście z sąsiednich krajów bałtyckich. Inga Paplauskė obroniła imię mistrza Litwy, a najszybszym człowiekiem został gość z Estonii Johannes Sikk.