Roger Federer odchodzi – tenisowy świat w szoku | wiadomości tenisowe

Maestro odchodzi – a świat tenisa na chwilę się zatrzymał. Roger Federer kończy swoją wspaniałą karierę miesiąc po swoich 41. urodzinach i chociaż jego pożegnanie było już dawno spóźnione, była to smutna scena.

„Żałuję, że ten dzień nigdy nie nadszedł”, napisał „odwieczny” rywal Federera, Rafael Nadal Świergot: „To smutny dzień dla mnie osobiście i dla sportu na świecie.”

„Świat tenisa nigdy nie będzie taki sam bez ciebie” – napisał Juan Martin del Potro – a spadająca gwiazda Carlos Alcaraz wysłał złamane serce w mediach społecznościowych.

Federer ogłosił koniec swojej jedynej w życiu podróży we wzruszającym liście pożegnalnym w czwartek – 15 miesięcy po swoim ostatnim występie w trasie i zaledwie kilka dni po ostatnim meczu partnerki Sereny Williams. „Ciężko pracowałem, aby wrócić do pełnej sprawności, ale znam też możliwości i ograniczenia mojego ciała, a jego przesłanie było ostatnio jasne” – napisał Szwajcar.

Pożegnalny pokaz Laver Cup

Federer daje sobie ostatni pożegnalny pokaz, w otoczeniu swoich długoletnich rywali Rafaela Nadala i Novaka Djokovica, w przyszłym tygodniu pojawi się na „swoim” pucharze Laver Cup w Londynie. Może tylko w deblu, bo kolano nie działa już po trzech operacjach. Po 24 latach i ponad 1500 meczach, 20 tytułach Wielkiego Szlema i łącznie 103 zwycięstwach w turniejach, musiał zdać sobie sprawę, że „nadszedł czas, aby zakończyć moją karierę zawodniczą”.

Ikona tenisa, Billie Jean King, opisała dziedzictwo Federera Świergot. „Roger Federer jest mistrzem mistrzów”, napisał Amerykanin, oddając hołd „historycznej karierze” maestro, który odkrył swoją miłość do tenisa jako chłopiec do piłki nożnej w swoim rodzinnym mieście Bazylei. Australijska legenda Rod Laver, sam jeden z najbardziej utytułowanych graczy w historii, podziękował Federerowi „za wszystko”.

Federer jest synonimem rekordów

„Wszystko” z Rogerem Federerem zawsze było czymś więcej niż kolejnym tytułem, kolejnym rekordem czy kolejnym tygodniem na szczycie światowych rankingów, które utrzymywał przez 310 tygodni. Jego elegancja, elastyczność i dokładność na boisku i poza nim uczyniły go niekwestionowanym ulubieńcem publiczności. ATP przyznało mu nagrodę Sportsmanship Award 13 (!) razy, od 2003 do 2021 roku, wygrał głosowanie fanów – i w tym roku zrobi to ponownie.

Jego ostatni mecz odbył się ponad rok temu, w ćwierćfinale Wimbledonu 2021 przegrał 6:0 w trzecim secie z Hubertem Hurkaczem z Polski. Następnie przeszedł trzecią operację kolana. „Słodko-gorzka decyzja” była zatem nieunikniona, napisał Federer, mimo że do końca marzył o kolejnym występie w swoim Wimbledońskim salonie, w którym jest rekordzistą z ośmioma tytułami.

Więcej czasu dla rodziny

„Wszystko, co przyniosła mi ta trasa, będzie za nim tęsknić”, napisał Federer: Ale jednocześnie „jest wiele do świętowania. Uważam się za jednego z najszczęśliwszych ludzi na świecie”. I dalej: „Otrzymałem szczególny talent do gry w tenisa i zrobiłem to na poziomie, którego nigdy sobie nie wyobrażałem i przez znacznie dłużej, niż kiedykolwiek myślałem, że to możliwe”.

Teraz nadszedł czas, aby skupić się na swojej rodzinie, żonie Mirce, dzieciach Myli i Charlene oraz Leo i Lennym. Federer odchodzi bez urazy i dziękuje swoim konkurentom. „Miałem okazję zagrać tak wiele epickich meczów, których nigdy nie zapomnę”, powiedział z entuzjazmem: „Popychaliśmy się nawzajem i razem przenieśliśmy tenisa na nowy poziom”.

Na pewno będzie nadal grał w tenisa jako hobby, obiecał Federer i pod koniec swojego listu zwrócił się do fanów: „Kocham cię i nigdy cię nie opuszczę”.

SID

Wszystkie inne ważne wiadomości ze świata sportu można znaleźć w aktualizacji wiadomości.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.