Rosja wstrzyma od środy dostawy gazu ziemnego do Polski

Siedziba Gazpromu w Sankt Petersburgu

Moskwa chce w przyszłości opłacać rosyjskiego monopolisty gazowego w rublach.

(Zdjęcie: AP)

Warszawa Według rządu w Sofii, od środy Rosja nie chce już dostarczać gazu ziemnego do Polski, ale także do Bułgarii. Ministerstwo Energii potwierdziło we wtorek wieczorem, że bułgarska spółka gazowa Bulgargas otrzymała odpowiednie zawiadomienie od Gazpromu.

Po południu polska spółka gazowa PGNiG poinformowała, że ​​od środy Rosja nie chce już dostarczać do Polski gazu ziemnego. O Polsce poinformował także rosyjski koncern gazowy Gazprom.

PGNiG postrzega tę decyzję jako naruszenie dotychczasowych kontraktów. Chcesz dochodzić odszkodowania za naruszenie umowy. Z reguły gaz z Rosji nie jest transportowany do Niemiec gazociągiem jamalskim.

Od środy rano o 8 rano gazociągiem jamalskim do Polski nie będzie już płynąć gaz – powiedziała minister klimatu Anna Moskwa. „Jesteśmy gotowi na całkowite zaprzestanie dostaw rosyjskich surowców”. Od pierwszych dni wojny ukraińskiej jego kraj deklaruje gotowość do całkowitej niezależności od rosyjskich surowców.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Bezpieczeństwo dostaw w Niemczech jest na razie gwarantowane, powiedział we wtorek wieczorem rzecznik federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni). „Uważnie monitorujemy sytuację”.

Pełnomocnik rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewnił, że gaz będzie nadal płynął do Niemiec przez Nord Stream 1. A wszyscy odbiorcy gazu w Polsce nadal będą otrzymywać surowiec na dotychczasowym poziomie.

Polska nie chce płacić za gaz ziemny w rublach, jak domaga się Rosja. Ze swojej strony Komisja Europejska zwróciła się do importerów gazu w UE o dalsze płacenie w uzgodnionej w umowie walucie. W 97% przypadków jest to euro lub dolar.

Polska opublikowała też we wtorek listę 50 oligarchów i firm, w tym Gazpromu, wobec których zostaną podjęte środki karne. Lista jest niezależna od tej, na którą zgodziły się kraje UE.

„Otrzymaliśmy groźby od Gazpromu”

Odnośnie dostaw gazu w Polsce Moskwa zwróciła uwagę, że magazyny są zapełnione w 76%. Oto efekt przygotowań: „W zeszłym roku magazyny były wtedy w 39% zapełnione. Ale w tej chwili nie ma powodu, aby otwierać magazyny.

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski i Bułgarii

Wręcz przeciwnie, czynione są starania o zwiększenie zapasów do 99% dzięki dostawom skroplonego gazu ziemnego (LNG). „Sezon grzewczy już za nami. Dlatego nie musimy mówić o czasie trwania dostaw w magazynach.” Ciągły popyt jest obecnie zaspokajany przez dostawy LNG.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek w Berlinie po spotkaniu z kanclerzem Olafem Scholzem, że Rosja może próbować w ten sposób szantażować Polskę. Polska z wyprzedzeniem przygotowała się jednak do dywersyfikacji dostaw gazu. Gospodarka nie jest zagrożona.

Później: Cztery mobilne terminale LNG powinny szybko zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.