Rosja zajmuje port Mariupol

Mariupol

Rosja informuje o zajęciu miejskiego portu.

(Zdjęcie: AP)

Berlin Według źródeł ukraińskich nasilają się działania wojsk rosyjskich na wschodzie i południu kraju. Próbowali odrobić straty, ostrzały i ataki artyleryjskie trwały – powiedział w czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo. Wkrótce spodziewana jest poważna ofensywa rosyjska.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska (UE), w tym Niemcy, chcą zatem nadal masowo uzbroić Ukrainę. Fakt, że prezydent Frank-Walter Steinmeier nie został zaproszony przez ukraińskie kierownictwo, wywołał jeszcze większe nieporozumienia i krytykę.

Według rosyjskich wojskowych port w w dużej mierze zniszczonym ukraińskim mieście Mariupol jest teraz w pełni pod ich kontrolą. Port handlowy został „wyzwolony” przez ukraińskich bojowników z Azowa, powiedział rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov. Pozostałe wojska ukraińskie są „zablokowane i pozbawione możliwości ucieczki z okrążenia”.

Nie było tego potwierdzenia ze strony ukraińskiej. Według amerykańskiego instytutu badań wojennych Institute for the Study of War (ISW), rosyjskie wojska „prawdopodobnie” podbiją miasto w nadchodzącym tygodniu, jak ogłoszono w czwartek wieczorem.

Tagus Najlepsze oferty pracy

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Według doniesień z Moskwy załoga rosyjskiego krążownika rakietowego „Moskwa” („Moskwa”) została w międzyczasie całkowicie ewakuowana. Okręt Floty Czarnomorskiej został poważnie uszkodzony w wyniku „detonacji amunicji w wyniku pożaru”, podała rosyjska agencja informacyjna TASS, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Kilka godzin wcześniej z Kijowa poinformowano, że krążownik rakietowy został trafiony przez ukraińską rakietę przeciwokrętową. Uważa się, że okręt wojenny ma załogę ponad 500 marynarzy, według ukraińskich źródeł. Nie można samodzielnie zweryfikować przebiegu wydarzeń.

Na północy dominują Ukraińcy

Według źródeł ukraińskich wojska rosyjskie podobno pozostawiły duże ilości niewybuchów na północy kraju. Zełenski powiedział, że w okolicy znajdują się dziesiątki tysięcy niewybuchów lub min. Rozminowywanie trwa. Obecna sytuacja militarna nie różni się znacząco od tej z ostatnich kilku dni. Wojska rosyjskie zintensyfikowały swoje działania na wschodzie i południu. Nie udało się tego zweryfikować niezależnie.

Armia Ukraińska

Zachód masowo modernizuje ukraińskie siły zbrojne.

(Zdjęcie: IMAGO/iImages)

Biorąc pod uwagę oczekiwaną ofensywę rosyjską na dużą skalę na wschodniej Ukrainie, Stany Zjednoczone i UE wspólnie zapewniają ponad 1,2 mld euro na dostawy broni do Kijowa. Stany Zjednoczone ogłosiły zamiar przekazania Ukrainie broni i amunicji o wartości do 800 mln USD.

Należą do nich artyleria, pojazdy opancerzone i śmigłowce. Prezydent USA Joe Biden powiedział po rozmowach z Zełenskim, że nowe dostawy powinny wspierać Ukrainę, zwłaszcza biorąc pod uwagę budzący obawy atak na dużą skalę w regionie Donbasu.

Podczas gdy Niemcy nadal wspierają Ukrainę, trwa krytyka odmowy zaproszenia przez Ukrainę prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera. „Prezydentem federalnym są Niemcy. I dlatego jego zaproszenie od prezydenta Selenskiego jest zaproszeniem z Niemiec” – powiedział wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) dla gazety grupy medialnej Funke (czwartek).

Przeczytaj więcej o wojnie na Ukrainie tutaj:

„Niestety muszę to ująć w ten sposób: strona ukraińska popełniła dyplomatyczny błąd”. Zełenski powiedział w środę wieczorem, że nie było żadnych próśb o wizytę prezydenta federalnego. Zapytany, czy on lub kanclerz Olaf Scholz (SPD) odwiedziliby Ukrainę, Habeck powiedział: „Teraz wszyscy musimy się upewnić, że rozwiążemy problem i nie będziemy go pogarszać. Po to wymyślono telefony”. Tymczasem, według amerykańskiego portalu informacyjnego Politico, Stany Zjednoczone mogą również chcieć wysłać do Kijowa wysokiego rangą przedstawiciela.

Selenski chwali Polskę i kraje bałtyckie

Prezydent Ukrainy tymczasem pochwalił Polskę, Łotwę, Litwę i Estonię za ich zaangażowanie na rzecz jego kraju. Wizyta prezydentów „czterech zaprzyjaźnionych państw Ukrainy” w środę była pożyteczna i owocna, powiedział Zełenski.

To prezydenci tych krajów pomagali Ukrainie od samego początku, nie wahali się dostarczać broń do Kijowa i nie mieli wątpliwości co do sankcji wobec Rosji. Obiecali Kijowowi dodatkową pomoc wojskową i humanitarną oraz zobowiązali się pracować na rzecz przyjęcia Ukrainy do UE.

Michael Kretschmer

Premier Saksonii wypowiedział się przeciwko dostawom ciężkiej broni na Ukrainę.

(Zdjęcie: IMAGO/Chwile polityczne)

Saksoński premier Michael Kretschmer (CDU) stanowczo wypowiedział się przeciwko niemieckim dostawom ciężkiej broni na Ukrainę. „Przekroczylibyśmy linię, gdybyśmy dostarczyli czołgi lub samoloty, a nawet wprowadzili strefę zakazu lotów. Ta linia musi być utrzymana” – powiedział Kretschmer dla Rheinische Post (czwartek) Niemcy robią dużo, ale nie mogą iść na wojnę.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wściekle zareagował na aresztowanie prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na Ukrainie i postawił poważne zarzuty Kijowowi. „Niektóre potwory nazywające siebie »rządem ukraińskim« mówią, że chcą wydobyć zeznanie od Wiktora Medwedczuka, potępić go »szybko i sprawiedliwie«, a następnie wymienić ich na więźniów” – napisał Miedwiediew na swoim kanale Telegram.

Nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń. Według władz ukraińskie służby specjalne dzień wcześniej aresztowały Medwedczuka na Ukrainie. Zełenski następnie zaproponował wymianę powiernika Putina na ukraińskich żołnierzy w rosyjskiej niewoli.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa również oskarżyła Kijów o stosowanie tortur, ale nie przedstawiła żadnych dowodów.

To będzie ważne dzisiaj

W Berlinie trwa dyskusja na temat dostaw ciężkiej broni z Niemiec na Ukrainę. Co więcej, podróż niemieckich polityków do ukraińskiej stolicy budzi nieustanną debatę.

Po: Oto jak UE mogłaby zrekompensować odcięcie dostaw gazu z Rosji

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.