Rosja została wydalona z Rady Europy, a NATO planuje wzmocnić swoje siły w skrzydle wschodnim

Sąd Najwyższy ONZ orzeka w środę w sprawie pilnej prośby Ukrainy o nakazanie Rosji natychmiastowego zakończenia inwazji na Ukrainę, mówiąc, że Kijów niesłusznie oskarżał swojego prozachodniego sąsiada o ludobójstwo za usprawiedliwienie wojny.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (ICJ) wyda wyrok o godz. Średni czas z Greenwich (17:00 w języku litewskim) do Haga. Ukraina wystosowała pilny apel do MTK wkrótce po inwazji Rosji na kraj 24 lutego.

Ukraina oskarża Rosję o nielegalne próby usprawiedliwienia wojny przez fałszywe twierdzenie o ludobójstwie na ukraińskich separatystycznych obszarach Doniecka i Ługańska.

Kijów chce, aby sąd podjął środki tymczasowe i nakazał Rosji „natychmiastowe zawieszenie operacji wojskowych”.

„Rosja musi zostać zatrzymana, a sąd musi przyczynić się do jej zawieszenia” – powiedział rzecznik Ukrainy Anton Korynevy.

Środowe spotkanie odbędzie się po tym, jak siły rosyjskie podpalą domy w stolicy Ukrainy. Ponad 3 miliony ludzi opuściło już Ukrainę w wyniku rosyjskich działań militarnych. ludzie.

Jednocześnie Rosja i Ukraina zapowiadają postępy w zakończeniu rozmów.

Rosja nie uczestniczyła w spotkaniach TTT 7 i 8 marca. W pisemnym oświadczeniu skierowanym do sądu argumentował, że MTK „nie ma jurysdykcji”, ponieważ roszczenie Kyjiv wykracza poza zakres Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa z 1948 r., na której opiera się niniejsza sprawa.

„Rząd Federacji Rosyjskiej z przyjemnością zwraca się do sądu o powstrzymanie się od wydawania środków tymczasowych i usunięcie sprawy z akt” – powiedział Moskwa, mówiąc, że nie pojawił się w sądzie, ponieważ nie miał wystarczająco dużo czasu na przygotowanie .

Jednak uzasadniła użycie siły na Ukrainie, mówiąc, że jest to „samoobrona”.

„Niski próg”

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, utworzony po II wojnie światowej, zajmuje się rozstrzyganiem sporów między państwami członkowskimi ONZ, głównie na podstawie traktatów i konwencji.

Decyzje MTK są prawnie wiążące, ale Sąd nie ma realnych możliwości zmuszenia stron do wykonania swoich orzeczeń.

Eksperci twierdzą, że sędziowie raczej nie odrzucą wniosku Kyjiv, biorąc pod uwagę pilną potrzebę zastosowania środków tymczasowych.

Jednak rozpatrywanie całej sprawy może potrwać kilka lat – dodali.

„Myślę, że TTT raczej nie spełni, przynajmniej częściowo, prośby Ukrainy”, powiedziała Marieke de Hoon, wykładowca międzynarodowego prawa karnego na Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie.

Na tym etapie MTK musi jedynie zdecydować, czy istnieje spór prima facie dotyczący interpretacji Konwencji o ludobójstwie, powiedziała.

„TTT nie będzie miało trudności z stwierdzeniem, że ten niski próg został osiągnięty” – powiedział AFP profesor.

„To zupełnie inne pytanie – czy Rosja jest posłuszna” – dodała.

Ta sprawa jest odrębna od śledztwa w sprawie zbrodni wojennych wszczętego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), inny trybunał również z siedzibą w Hadze.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *