Rosyjska inwazja: wojna przeciwko Ukrainie: taka jest sytuacja


Ukraina kontynuuje kontrofensywę na wschodzie kraju i odnotowuje sukcesy w walce z rosyjskim okupantem. Zwłaszcza jedno ważne małe miasto ponownie znalazło się pod kontrolą Kijowa. Wiadomości na pierwszy rzut oka.

ten Ukraina donosi o kolejnych sukcesach w ich kontrofensywie przeciwko rosyjskim okupantom. Odbito strategicznie ważne miasto Kupyansk pod Charkowem – poinformował w sobotę krajowy wywiad Ukrainy SBU. Według Brytania Ukraińcy zaskoczyli wojska rosyjskie.

W międzyczasie jest federalnym ministrem spraw zagranicznych Annalena Barbock po raz drugi wyjechał do Kijowa. Podczas wizyty w stolicy obiecała pomoc Ukrainie „tak długo, jak będzie to konieczne – z dostawą broni, ze wsparciem humanitarnym i finansowym”. Niemcy chcą też pomóc Ukraińcom w likwidacji min.

Kanclerz Olaf Scholz próbował przywrócić Niemcom odwagę i zaufanie w obecnym kryzysie energetycznym. „Przejdziemy przez to”, powiedział w wiadomości wideo. Niemiecki Związek Miast i Gmin ostrzega przed przeciążaniem sieci energetycznej, na przykład z powodu masowego stosowania promienników. Tymczasem eksperci ds. energii mówili o panikowaniu.

Ukraina: przejęcie strategicznego miasta na wschodzie

Ponad sześć miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej wojny agresywnej Ukraina twierdzi, że odbiła strategicznie ważne miasto Kupyansk we wschodnim regionie Charkowa. Wywiad krajowy SBU udostępnił zdjęcia oddziałów w dotychczasowych Rosja pokazać ruchliwe miasteczko. Ze względu na bezpośrednie połączenie kolejowe z Rosją Kupjansk jest ważnym węzłem transportowym zaopatrującym całą rosyjską jednostkę wojskową wokół Izjum na południowym zachodzie. Tam ponad 10 000 rosyjskich żołnierzy jest zagrożonych okrążeniem. Doniesienia na portalach społecznościowych, że Rosjanie już uciekli z Izyum, początkowo nie mogły zostać zweryfikowane.

LONDYN: wojska ukraińskie zaskoczyły Rosjan ofensywą

Według doniesień brytyjskich wojska ukraińskie na północnym wschodzie kraju zaskoczyły siły rosyjskie swoją kontrofensywą. Ukraińskie groty przesunęły się na wąskim froncie na 50 kilometrów w głąb terytorium wcześniej zajmowanego przez Rosję, poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Obrony. Londyn powołując się na Secret Service. Dodał, że w okolicy zgromadzono tylko nieliczne wojska rosyjskie. „Siły rosyjskie zostały najwyraźniej zaskoczone”.

Baerbock odwiedza Kijów i obiecuje dalszą pomoc

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przyjechała do Kijowa z drugą wizytą na Ukrainie od początku wojny. Wyjazdem chciała pokazać, że „będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne – dostawą broni, pomocą humanitarną i finansową”, powiedziała w sobotę rano po przyjeździe.

Tą wizytą zielony polityk chce też wysłać sygnał przeciwko groźbie zmęczenia wojną w Niemczech. „Jest dla mnie jasne, że Putin liczy na to, że zmęczymy nas braniem udziału w cierpieniu Ukrainy” – powiedziała. Powiedziała, że ​​szefowa Kremla chce dzielić Zachód kłamstwami i szantażować go dostawami energii. Ale rachunek nie powinien się piętrzyć. „Ponieważ cała Europa wie, że Ukraina broni naszego porządku pokojowego” – powiedział Baerbock.

Ponadto minister spraw zagranicznych Ukrainy udzielił wsparcia przy rozminowywaniu w dawnych strefach walk. Baerbock oskarżył rosyjskie wojsko o „zaatakowanie przedmieść Kijowa minami” i używanie celowanych min przeciwpiechotnych do zabijania cywilów.

Scholz zachęca do kryzysu energetycznego: „Wyjdziemy z tego”

Kanclerz federalny Olaf Scholz zachęcał obywateli w kryzysie energetycznym. „Podamy ręce jako kraj, ponieważ jesteśmy krajem solidarności. Przejdziemy przez to” – powiedział polityk SPD w swoim cotygodniowym przekazie wideo opublikowanym w sobotę. Niemcy czuli, że żyją w ciężkim czasie. — Ale przygotowaliśmy się — zapewnił kanclerz.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *