Rosyjska ofensywa wywiera presję na Ukrainę

Armia ukraińska musi opuścić tereny na wschodzie

3h05: W obliczu rosyjskiej ofensywy Ukraina jest zmuszona odstąpić pewne obszary na wschodzie kraju. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij określił presję, pod jaką znajdują się jego siły zbrojne w regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie, jako „piekło” w ciągu tygodnia. Mówi o zaciekłych walkach o miasto Awdijewka i ufortyfikowaną wieś Piski, gdzie Kijów musiał w ostatnich dniach przyznać „częściowe sukcesy” rosyjskiemu wrogowi.

Rząd kanadyjski broni dostaw turbin

03 godziny: Rząd kanadyjski bronił przed komisją parlamentarną dostawy obsługiwanej przez Kanadę turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 do Niemiec. Na zwołanym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych minister spraw zagranicznych Mélanie Joly i minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson podkreślili, że w ten sposób utrzymują spójność ze swoimi sojusznikami w Niemczech i Europie. Rząd znalazł się pod presją przywrócenia jedności.

Tłem jest dostawa turbiny Siemens Energy dla gazociągu Nord Stream 1, który był obsługiwany w Kanadzie. Od czerwca Rosja ograniczyła dostawy gazu przez Nord Stream 1. Koncern energetyczny Gazprom uzasadnił to brakiem turbiny, która została ponownie dostarczona w połowie lipca. W drodze do Rosji jest jednak tymczasowo przechowywany w Mülheim an der Ruhr, ponieważ Gazprom skarży się, że brakuje dokumentów i informacji potrzebnych do naprawy. Siemens Energy zaprzecza zarzutom.

Selenskyj krytykuje opóźnienia w pomocy finansowej UE

środek nocy: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skarżył się na opóźnienie w wypłacie jego krajowi miliardowej pomocy finansowej UE. To „sztuczne opóźnienie” jest albo przestępstwem, albo błędem, powiedział szef państwa w swoim wieczornym wystąpieniu wideo. Codziennie przypomina europejskim politykom, że emeryci, uchodźcy, nauczyciele i inni Ukraińcy nie powinni być zakładnikami „niezdecydowania lub biurokracji”.

Władze informują o atakach rakietowych na Charków

23:20: Władze poinformowały, że wschodnioukraińskie miasto Charków zostało ostrzelane przez rosyjską artylerię w czwartek wieczorem. Trzy części miasta były celem ataków, napisał burmistrz Ihor Terekhov na kanale informacyjnym Telegram. Według wstępnych ustaleń trzy osoby zostały ranne. „Proszę wszystkich, aby przebywali w schroniskach i byli jak najbardziej ostrożni!”, napisał. Armia ukraińska odparła wojska rosyjskie z drugiego co do wielkości miasta kraju; ale nie jest całkowicie poza zasięgiem rosyjskiej artylerii.

W okupowanym przez wojska rosyjskie rejonie Ługańska partyzanci ukraińscy podobno zastrzelili i zranili dwóch kolaborantów w samochodzie. Ukraiński gubernator obwodu Serhij Hajday napisał w czwartek, że jest to burmistrz miasta Biłowodsk i jego zastępca.

USA: Rosja chce majstrować przy dowodach ataku rakietowego na więzienie

22:11: Stany Zjednoczone zakładają, że Rosja chce obwiniać Ukrainę za atak na więzienie z ukraińskimi jeńcami wojennymi. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że rosyjscy urzędnicy mieli manipulować dowodami. Rosja zaprosiła ekspertów ONZ i Czerwonego Krzyża do zbadania zamachu bombowego w więzieniu, w którym zginęło ponad 50 jeńców. Rosja oskarża Ukraińców o przeprowadzenie ataku rakietowego na kontrolowane przez prorosyjskich separatystów więzienie w miejscowości Olenikova w obwodzie donieckim.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.