Rosyjskie drony przelatywały nad przestrzenią powietrzną NATO

14 marca Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że rosyjskie drony przeleciały już nad przestrzenią powietrzną krajów NATO, Polski i Rumunii. Radar Sił Powietrznych przeszedłby przez rosyjski bezzałogowy system powietrzny „Forpost” z Ukrainy do Polski. DODANY

„Rosyjski dron najpierw okrążył składowisko Jaworowski, podobno badając konsekwencje ostrzału rakietowego w obwodzie lwowskim, potem przeleciał nad terytorium Polski, wrócił w ukraińską przestrzeń powietrzną i został zestrzelony przez naszą obronę przeciwlotniczą. Poszukuje się jego przecieków” powiedział Jurij Ignat, rzecznik Ukraińskich Sił Powietrznych.

Zasugerował również, że rosyjski dron (Orlan-10) został znaleziony, który rozbił się w Rumunii.

Z kolei Ukrinform na podstawie „Obserwatora Bałkanów” (felietonista bałkański) ogłosił, że W rumuńskiej gminie Dumitra, nieco ponad 100 kilometrów na południe od granicy z Ukrainą, znaleziono samolot bezzałogowy, prawdopodobnie pochodzenia rosyjskiego.

❗️ PRAWDOPODOBNIE ROSYJSKI KIEROWCA UPADNIE W RUMUNII
Bezzałogowy statek powietrzny, prawdopodobnie pochodzenia rosyjskiego,…

Wysłane przez Kronikarz bałkański na poniedziałek, 14 marca 2022

Lokalna policja wszczęła dochodzenie po Bistricos-Neseudo mieszkaniec okręgu Karpat Wschodnich poinformował, że niezidentyfikowany dron wylądował na trawniku w pobliżu jego domu.

Rzecznik lokalnej policji powiedział, że model nie miał wyposażenia ani oznaczeń wskazujących, że był to samolot wojskowy lub związany z wojną. Jednak według zdjęć opublikowanych przez rumuńskie media samolot to rosyjski dron Orlan-10. Służy do zbierania informacji i wyznaczania celów. Orlan-10 jest rozwijany wyłącznie przez Rosję i od 2014 roku jest regularnie używany w rosyjskiej agresji na Ukrainę.

To nie pierwszy raz, kiedy rosyjskie drony wjeżdżają do innych krajów.

Warto pamiętać, że dzień wcześniej od 10 do 11 marca. Dron wywiadowczy Tu-141 Striž (Swift) z czasów sowieckich spadł w parku w stolicy Chorwacji i uszkodził około 40 zaparkowanych samochodów. Miejsce oddalone jest o około 6 km od centrum miasta, w pobliżu kompleksu akademików studenckich, w którym mieści się około 4,5 tys. osób. ludzie, ale ludzie wtedy nie cierpieli. Ważący ponad sześć ton dron o długości 14 metrów uderzył w krater o promieniu około trzech metrów.

Zagrzeb leży około 550 km od granicy z Ukrainą.

Chorwacki minister obrony Mario Banozic powiedział, że bezzałogowy samolot wojskowy, który najwyraźniej opuścił strefę walki Ukrainy przez terytorium trzech europejskich sojuszników NATO, zanim został wysadzony w powietrze w chorwackiej stolicy, został uzbrojony w ładunek wybuchowy. Lokalni eksperci ds. bezpieczeństwa nazwali incydent „porażką NATO”. Prezydent Chorwacji Zoran Milanovic 11 marca powiedział, że „jest to pod wspólnym kierownictwem NATO”.

Przedstawiciel NATO powiedział wówczas AFP, że „zintegrowana obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa sojuszu wojskowego podążała ścieżką lotu instalacji, która ostatecznie rozbiła się w Zagrzebiu”.

Dziennikarze zauważyli, że obszar Zagrzebia, na którym rozbił się dron, nazywany jest także wsią obwodu żytomierskiego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski prawie codziennie wzywa NATO do ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, aby zapobiec atakom Rosji na członków NATO.

„Jeśli nie zamkniesz naszego nieba, to tylko kwestia czasu, zanim rosyjskie rakiety spadną na twoje terytorium, na terytorium NATO” – ostrzegł ponownie Zełenski 14 marca po tym, jak 35 osób zginęło, a ponad 130 zostało rannych przez rosyjskich okupantów. poligon wojskowy w pobliżu miasta Lwowa w pobliżu granicy z członkiem NATO Polska.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.