Rosyjskie rakiety startują w pobliżu granicy z Polską: dlaczego to miejsce jest tak ważne

Jak wyjaśnia BBC, ten ośrodek szkoleniowy powstał w 2007 roku i ma na celu przygotowanie jednostek armii ukraińskiej do misji pokojowych.

Ponadto w centrum tym często rozmieszczani są zagraniczni żołnierze. W dokumencie NATO dotyczącym centrum podkreślono, że głównym celem agencji jest przygotowanie wojsk Ukrainy i innych państw zaangażowanych w operacje rozminowania i bezpieczeństwa.

Według dziennikarki BBC Myroslava Petsos jest to jeden z dwóch ukraińskich ośrodków, w których odbywają się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe. Zaznacza też, że centrum znajduje się 25 km od granicy ukraińskiej z Polską, terytorium NATO i Unii Europejskiej.

Według The Guardian centrum szkoleniowe było od dawna podejrzane przez Kreml, a rosyjskie media twierdziły wcześniej, że jest to tajna baza NATO na Ukrainie.

Według raportu, dzięki staraniom społeczności międzynarodowej baza została w ostatnim czasie znacznie zmodernizowana, a żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Litwy uczestniczyli w szkoleniu armii ukraińskiej.

Siły rosyjskie w weekend nadal powoli infiltrowały Kijów, bombardując cywilne terytorium w innych ukraińskich miastach w obliczu rosnących obaw o sytuację w zablokowanym południowym mieście portowym Mariupol na wschód od kraju, w którym według władz zginęło już ponad 1,5 tys. . ludzie.

Jak podały ukraińskie media, w sobotę odebrano syreny lotnicze w wielu miastach, w tym w stolicy, Kijowie, Odessie, Dnieprze i Charkowie.

Dwa tygodnie po szokującej decyzji Moskwy o inwazji na Ukrainę ONZ i inni ostrzegają, że Rosja prawdopodobnie popełni zbrodnie wojenne przeciwko takim miastom jak Mariupol, które od wielu dni są atakowane przez prezydenta Władimira Putina.

Ze względu na zimową pogodę mieszkańcy starali się uciec z zbombardowanego rosyjskiego miasta portowego, które zostało pozbawione wody i ogrzewania, a także kurczą się zapasy żywności. Sytuacja w Mariupolu stała się „desperacyjna”, ostrzegali Lekarze bez Granic (MSF).

Waszyngton potwierdził 26 lutego decyzję o wysłaniu 350 mln na Ukrainę. dolarów (ponad 320 mln euro) sprzętu wojskowego. Ten pakiet jest największym w historii USA.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski coraz częściej apeluje o pomoc dla swojego kraju, który 24 lutego został zaatakowany przez Rosję. Poprosił o pomoc Waszyngton, Unię Europejską i NATO.

W memorandum do sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena Biden polecił przeznaczyć „do 200 milionów dolarów. dolarów w łącznej wartości usług obronnych i Departamentu Obrony [užtikrinti] szkolenia i ćwiczenia wojskowe wspierające Ukrainę. »

Rosja poinformowała w sobotę, że jej siły mogą zacząć celować w dostawy broni z Zachodu na Ukrainę. Według Moskwy kolumny niosące broń byłyby „uprawnionymi celami”.

Rosyjskie straty w weekend: dwa helikoptery, dwa myśliwce, dwa drony

Najważniejsze informacje z raportu opublikowanego przez Sztab Generalny Ukrainy w niedzielę rano:

Wojsko rosyjskie wykorzystuje infrastrukturę cywilną do celów wojskowych, rozmieszcza jednostki i sprzęt w instalacjach wysokiego ryzyka, nielegalnie strzela i dokonuje rewizji cywilów.

Dostępne źródła sugerują, że większość rannych rosyjskich żołnierzy jest leczona w ośrodkach medycznych w południowo-wschodniej Białorusi. Brakuje krwi do operacji.

Stan moralny armii rosyjskiej stale się pogarsza, wraz z rosnącą liczbą dezercji i zaprzeczeń.

Z powodu strat armia rosyjska jest zmuszona do tworzenia nowych jednostek. Szacuje się, że na terytorium Ukrainy zostanie wrzuconych ponad 1500 marines z baz Pietropawłowsk-Kamczatka i Pacyfiku.

W ostatnich dniach armia ukraińska zniszczyła dwa rosyjskie śmigłowce, zestrzeliła dwa myśliwce i dwa bezzałogowe statki powietrzne.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji publikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.