ROUNDUP 3/Baerbock zakłada, że ​​w UE są miliony więcej uchodźców wojennych

(Nowe: z krytyką i wymaganiami Unii, ust. 2/3)Zarabiaj więcej swoich pieniędzy!
Z wiodącym niemieckim biuletynem giełdowym boerse.de-Aktien-Ausblick. Zapytaj tutaj…

BRUKSELA/BERLIN (dpa-AFX) – Minister Spraw Zagranicznych Annalena Baerbock spodziewa się, że miliony więcej uchodźców wojennych z Ukrainy. „Musimy założyć, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie od ośmiu do dziesięciu milionów uchodźców” – powiedział zielony polityk na spotkaniu UE w Brukseli w poniedziałek. Dwa tygodnie temu szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell założył pięć milionów. Kraj przed rosyjskim atakiem liczył ponad 44 miliony mieszkańców. Od tego czasu uciekło ponad trzy miliony.

W związku z tym CDU i CSU zarzucają koalicji sygnalizacji świetlnej poważne zaniedbania. Istnieje „wielka wola pomocy” wśród obywateli i organizacji pomocowych, powiedział w Berlinie lider partii i grupy parlamentarnej Friedrich Merz. „Jednocześnie widzimy z pewnym zdumieniem, jak słabo zorganizowany jest rząd federalny, jak słabo skoordynowany jest rząd federalny ze stanami”. Wciąż nie odbył się szczyt uchodźców między władzami federalnymi, stanowymi i lokalnymi.

Szef grupy regionalnej CSU Alexander Dobrindt wezwał do „skoordynowanego zarządzania uchodźcami”. Rząd federalny jak dotąd odmówił. Przy takiej liczbie uchodźców, którą w tej chwili można jeszcze opanować, mogłoby się to udać. Można jednak przewidzieć, że będą się one zwiększać. „A z tym wiąże się ryzyko utraty kontroli”. Rzecznik MSW odmówił jakichkolwiek prognoz dotyczących liczby osób, które mogą przybyć do Niemiec. To zależy od przebiegu wojny.

We wczesnych dniach wojny uciekli głównie ludzie, którzy mieli samochody lub mieli krewnych w innych krajach europejskich, powiedział Baerbock. Wraz z narastającą brutalnością rosyjskiego podejścia, przybywają teraz ludzie, „którzy nie mają nikogo w Europie, kto nie mógłby w ogóle niczego ze sobą zabrać”. Z punktu widzenia ministra musi więc istnieć rozwiązanie paneuropejskie. „Musimy dystrybuować od granicy zewnętrznej bezpośrednio do krajów europejskich. Każdy musi przyjąć uchodźców. Liczba przypadająca na kraj powinna wynosić „setki tysięcy”.

Według rzecznika MSW w Niemczech należy odciążyć Berlin, Monachium, Kolonię i Hamburg. Około 70 autobusów zostało rozlokowanych w poniedziałek. Wicepremier Nadrenii Północnej-Westfalii Joachim Stamp (FDP) wezwał do opracowania „planu generalnego” dla miliona miejsc zakwaterowania oraz spotkania na najwyższym szczeblu władz federalnych, stanowych i lokalnych. Rzecznik rządu Steffen Hebestreit nie wykluczył takiej możliwości, ale powiedział: „Rząd federalny nie omawiał jeszcze tego dalej”.

CDU nalega na utworzenie „rejestru ochrony” z centralną rejestracją kobiet i dzieci, które uciekły, oraz osób w Niemczech, które ich przyjmują. W Polsce działa to dobrze z pomocą niemieckiej technologii – powiedział sekretarz generalny CDU Mario Czaja. „Jest rejestrowane, kto jest hostowany gdzie i kto jest hostowany gdzie”. Lider ds. ochrony środowiska Omid Nouripour wezwał zespół kryzysowy w kancelarii. Ministerstwo Spraw Rodzinnych zapowiedziało utworzenie centralnego biura koordynacyjnego ds. zakwaterowania dzieci zbiegłych sierot.

Tymczasem rząd federalny broni swojego zarządzania kryzysowego. Hebestreit powiedział: „Myślę, że po trzech tygodniach wszystko idzie całkiem dobrze, ale musimy też jasno powiedzieć: to dopiero początek”. W Niemczech zarejestrowano już ponad 225 000 uchodźców wojennych. Rzeczywista liczba prawdopodobnie będzie znacznie wyższa, ponieważ generalnie nie ma stałych kontroli granicznych na wewnętrznych granicach UE, a Ukraińcy mogą również wjeżdżać do kraju bez wizy. Według ONZ z Ukrainy uciekło ponad 3,1 mln osób. Do tej pory do samej Polski przyjechało około dwóch milionów osób./aha/DP/ngu

Źródło: dpa-AFX

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.