Ryby zabijają: Lemke spodziewa się dużych szkód dla Odry – rozrywka

O kolejne ostoje na Odrze apeluje kierownik oddziału rybołówstwa rzecznego PIŚ Piotr Parasiewicz. Mała fala powodziowa może zakończyć wymieranie ryb w ciągu najbliższych kilku dni, drugi scenariusz jest taki, że w Zalewie Szczecińskim gromadzą się zanieczyszczenia, a śmiertelność ryb trwa dłużej, powiedział berlińskiemu „Tagesspiegel”.

Troska o hodowlę jesiotra

W stacji hodowli jesiotrów w Friedrichsthal (Uckermark) niedaleko Gartz w Parku Narodowym Doliny Dolnej Odry w Brandenburgii jedna trzecia z 20 000 potomstwa zmarła już z powodu skażonej wody z Odry, która przedostała się przez zakład. Pozostałe osobniki, wielkości od trzech do pięciu centymetrów, zostały wypuszczone podczas akcji ratunkowej na polderowe wody parku narodowego, które nie mają połączenia z rzeką graniczną. Od początku projektu wyhodowano 3,5 miliona jesiotrów miniaturowych, a następnie wypuszczono je do Odry.

Rybak Lutz Zimmermann powiedział: „Z powodu skażenia jedna trzecia moich zwierząt nagle wypłynęła w górę”. Podczas akcji ratunkowej wypuścił pozostałe małe jesiotry do szeroko rozgałęzionych wód polderowych. Ekspert ma nadzieję: „Ale to nie jest całkowita porażka, ponieważ jesiotry to bardzo długowieczny gatunek ryb, który może żyć nawet 100 lat i może przetrwać w złych warunkach środowiskowych”, powiedział Jörn Gessner z Instytutu Ekologii Słodkowodnej im. Leibniza rybołówstwo śródlądowe (IGB) w Berlinie. Zakłada, że ​​jesiotry powrócą, gdy rzeka zregeneruje się, a zwierzęta znajdą tam pożywienie i tarliska.

WWF Niemcy uważa, że ​​Odra jest zatruta na dużym obszarze. Aby ekosystem rzeczny mógł się odbudować, sieci pokarmowe muszą ponownie funkcjonować, domaga się organizacja środowiskowa. WWF wzywa Polskę do zaprzestania planowanej rozbudowy Odry. Minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel (Zieloni) chce potwierdzić swoją odmowę rozszerzenia Rady ds. Środowiska.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *