Rozpoczęta zaledwie tydzień temu globalna kampania #CallRussia, wzywająca obywateli rosyjskich do pokojowego dzwonienia i informowania o tym, co naprawdę dzieje się na Ukrainie, otrzymała ogromne wsparcie. Stronę internetową kampanii odwiedziła prawie jedna trzecia miliona odwiedzających, a osoby mówiące po rosyjsku na całym świecie dzwoniły prawie 100 000 razy.
Blisko 600 kanałów medialnych w USA, Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, Niemczech, Francji, Polsce, Brazylii, Chile, Hongkongu i innych ogłosiło inicjatywę światu urodzonemu w Wilnie. Popularny europejski portal informacyjny wiadomości o euro napisał: „Jeśli płacisz po rosyjsku, może to być Twoja najważniejsza rozmowa”. Inicjatywę szczegółowo przedstawił także brytyjski kanał informacyjny Opiekun. Pisał o #CallRussia w jednej z największych włoskich gazet ŚladNiemcy RTLfrancuskie radio RFI. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem w prasie szwedzkiej i duńskiej, z ponad 30 publikacjami. Przygotowywane są reportaże dla telewizji CNN i BBC.
Jeden z inicjatorów kampanii, specjalista od reklamy Paul Senūta, udzielił w tym tygodniu ponad 50 wywiadów, w tym jeden w amerykańskich wiadomościach Foxa, w którym rozmawiał z nim prezenter Trace Gallagher.
Sam Paul Senūta dzwonił do Rosji co najmniej 100 razy. „Pierwsze telefony były bardzo trudne, zwłaszcza gdy usłyszałem agresję po drugiej stronie linii i nie próbowałem słuchać tego, co mówię. Ale nie wszystkie rozmowy są takie – wielu respondentów stwierdziło, że wie, rozumie, co się dzieje, przetrwa, ale jest bezsilne, by podjąć zdecydowane działania. Po każdym telefonie wierzę jeszcze bardziej, że obywatele rosyjscy potrzebują takich rozmów i to tylko kwestia czasu, zanim większość Rosjan zrozumie i zrozumie, dokąd prowadzi ich Putin – mówi Senūta.
Statystyki połączeń pokazują, że większość rozmówców to rosyjskojęzyczni z Litwy i Polski, a aktywność połączeń wzrasta najbardziej w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Mołdawii, Łotwie i we Włoszech.
Ponad 20 000 rozmówców na stronie #CallRussia podzieliło się swoimi opiniami na temat postępu rozmowy. Prawie 25 proc. udana nazwa dzwoniącego.
„Inicjatywa #CallRussia po raz kolejny pokazała, że pomimo wyzwań, siła mieszkańców naszego kraju tkwi w ich zdolności do mobilizacji i mobilizacji do osiągnięcia szczytnego celu. Chciałbym podziękować organizacjom zawodowym, które nas wspierały i sponsorom indywidualnym, którzy przeznaczyli ponad 100 000 euro na portal społecznościowy kampanii. Ogromne podziękowania dla wszystkich litewskich kanałów medialnych za aktywne udostępnianie naszego przesłania” – mówi P. Senūta.
Inicjatywa narodziła się w Wilnie, skupiając specjalistów od komunikacji i technologii, a w ciągu kilku dni stała się globalna. ZadzwońRosja.org autorzy projektu wykorzystali bazę danych milionów rosyjskich numerów telefonów i stworzyli platformę internetową, która automatycznie generuje numery telefonów. Strona inicjatywy zawiera również wskazówki dla wszystkich wolontariuszy dotyczące ewentualnych niekonfrontacyjnych rozmów z obywatelami Rosji.
Firmę zainicjowały „Strong Together”, „Grupa 15min”, „Not Perfect”, „Inspired UM”, „Go Vilnius”. Inicjatywa przyciągnęła w ciągu tygodnia kilkanaście innych firm z całego świata, które dołączyły oferując zasoby ludzkie, szybsze rozwiązania do realizacji kampanii.
Po więcej informacji odwiedź ZadzwońRosja.org i śledź #CallRussia w mediach społecznościowych Świergot, Facebook oraz Instagram.
Więcej informacji: calltorussia@protonmail.com.
Przeczytaj także:
O pisowni ukraińskich nazw miejscowości i imion osobistych
Kilka tygodni temu w Wilnie zamiast ulicy Lwowskiej pojawiła się ulica Lwowska, a stolicę Ukrainy coraz częściej nazywamy kijowem, wyrażając tym samym naszą solidarność z walczącą Ukrainą, wspierając jej ducha. Językoznawcy twierdzą, że pisanie ukraińskich nazwisk jest teraz bardziej niż kiedykolwiek…
2022-03-18
Caritas ogłasza akcję zbiórki pieniędzy dla obywateli Ukrainy
17 i 18 marca litewska organizacja Caritas ogłasza akcję zbiórki pomocy humanitarnej dla narodu ukraińskiego. Jej celem jest zebranie niezbędnych przedmiotów, aby pomóc ofiarom wojny na Ukrainie. Zebrane przedmioty i narzędzia będą przeznaczone dla mieszkańców Siewierodoniecka…. ❯❯❯
2022-03-17
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.