Sankcja za wojnę agresywną: Finlandia ogranicza wizy turystyczne dla Rosjan

Sankcje za wojnę agresywną
Finlandia ogranicza wizy turystyczne dla Rosjan

Ponieważ kanclerz Scholz nie chce karać rosyjskich podróżnych z UE za atak na Ukrainę, Helsinki robią się poważnie: Rosjanie, którzy chcą podróżować do Finlandii bez uzasadnionego powodu, będą mieli trudności z uzyskaniem wizy turystycznej od września.

Od września fiński rząd planuje wydawać obywatelom Rosji mniej wiz turystycznych. „Ograniczymy liczbę zatwierdzonych wniosków do jednej dziesiątej obecnego poziomu” – powiedział fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto Fińskiemu Radiu w Helsinkach. Według informacji nadawcy Yle, w Finlandii każdego dnia rozpatrywanych jest obecnie około tysiąca rosyjskich wniosków wizowych.

„Jednocześnie chcemy ułatwić ludziom przyjazd do Finlandii w celu pracy, nauki lub odwiedzenia krewnych” – powiedział Haavisto. „Powinny zatem istnieć rozwiązania dla tych, którzy mają powód, aby przyjechać do Finlandii, ale zwykła wiza turystyczna powinna być trudniejsza do uzyskania”. Podczas gdy Finlandia próbowała pomóc ukraińskim uchodźcom, liczba rosyjskich turystów do tego kraju jest ostatnio wysoka, powiedział Haavisto. „Wielu Finów było trudno zaakceptować”.

W sondażach większość ludzi opowiadała się za zaprzestaniem wydawania wiz turystycznych rosyjskim podróżnikom z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Na spotkaniu na szczycie szefów rządów Europy Północnej z kanclerzem Olafem Scholzem w poniedziałek fińska premier Sanna Marin nalegała, aby kwestia ta została omówiona na Radzie Europejskiej.

Estonia i Łotwa idą do przodu

Z drugiej strony Scholz ponownie podkreślił, że jest to wojna Putina, a nie narodu rosyjskiego. Haavisto powiedział po południu, że wciąż ma nadzieję na wspólne rozwiązanie, gdy ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się pod koniec sierpnia.

Estonia i Łotwa wcześniej znacznie ograniczyły wydawanie wiz Rosjanom. Od 18 sierpnia Estonia nie będzie już zezwalać obywatelom Rosji na wjazd do kraju na podstawie wizy Schengen wydanej przez Estonię. Wykluczeni są Rosjanie, których krajem pochodzenia jest Estonia lub którzy mają tam stałe miejsce zamieszkania. Istnieją również inne wyjątki, takie jak wizyty u krewnych. Obywatele rosyjscy posiadający wizy wydane przez innych członków UE również mogą wjechać do kraju. Łotwa bezterminowo ograniczyła wydawanie wiz dla Rosjan. Ambasada Łotwy w Moskwie przyjmuje wnioski wizowe wyłącznie od obywateli Rosji, którzy chcą wziąć udział w pogrzebie bliskiego krewnego na Łotwie.

Polska chce również zaprezentować w tym tygodniu projekt na wzór dwóch krajów bałtyckich. Republika Czeska ogłosiła nacisk na wprowadzenie zakazu podróżowania po całej UE do końca sierpnia.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.