Sankcje wobec Rosji: szwajcarskie banki ukrywają prawie 200 mld euro Europa szuka strategii ograniczenia inflacji

Wygląda na to, że Rosja uniknęła ryzyka niewypłacalności, wynika z oświadczeń Moskwy złożonych w czwartek i doniesień o płatności otrzymanej przez amerykański bank JPMorgan Chase.

Rosyjski rząd miał do 16 marca zapłacić 117 mln. Odsetki w dolarach amerykańskich od dwóch emisji obligacji denominowanych w dolarach amerykańskich.

Dyskutowano, czy fala zachodnich sankcji nałożonych po inwazji Rosji na Ukrainę pozwoli Moskwie na dokonanie płatności.

Według raportu rosyjskiego Ministerstwa Finansów, polecenie zapłaty w wysokości 117,2 mln USD zostało „wykonane”, gdy zostało wysłane do banku w poniedziałek.

Zdjęcie autorstwa 123RF.com/US Dollars

JPMorgan otrzymał płatność z rosyjskiego banku centralnego, którą bank przetworzył w porozumieniu z władzami USA, poinformowała AFP osoba zaznajomiona z tą sprawą.

Bank amerykański, działając jako korespondent lub pośrednik, przekazał środki do Citigroup, która odpowiada za wypłatę obligatariuszom, źródło nie wskazało otrzymanej kwoty.

JPMorgan i Citigroup odmówiły komentarza do AFP.

Rosji groziło niewykonanie zobowiązania po raz pierwszy od ponad stulecia, chociaż nadal obowiązuje 30-dniowy okres karencji.

Sankcje zachodnie zakłóciły rosyjski sektor bankowy i system finansowy oraz spowodowały deprecjację rubla. Sankcje obejmują również decyzję o zamrożeniu 300 miliardów dolarów. Rosyjskie rezerwy walutowe za granicą.

Gdyby płatność została dokonana w rublach – a Fitch Ratings ostrzegał w zeszłym tygodniu, że taka możliwość jest prawdopodobna – zostałaby uznana za niewykonanie zobowiązania.

Departament Skarbu USA potwierdził, że zwolnienia dozwolone na mocy sankcji Waszyngtonu obejmują płatności odsetek od obligacji rządowych wyemitowanych przed 1 marca.

Ostatni raz Rosja nie wywiązała się z obsługi zadłużenia w walutach obcych w 1918 roku, kiedy Władimir Lenin, przywódca rewolucji bolszewickiej, odmówił uznania długów obalonego carskiego reżimu.

W 1998 r., wraz z nadejściem kryzysu finansowego, rząd nie spłacił krajowego długu w rublach.

Rosyjski rząd powiedział w czwartek, że dług został spłacony w obcej walucie, ale nie sprecyzował, co.

Ministerstwo Finansów dodało, że przekaże „dodatkowe informacje” o kredycie funduszy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja ma „wszelkie niezbędne środki”, aby uniknąć niewypłacalności.

„Każda ewentualna wada miałaby czysto sztuczny charakter” – powiedział dziennikarzom Pieskow.

Według raportu analityków JPMorgan, 21 marca Moskwa musi zapłacić dodatkowe 66 mln euro. Płatność w dolarach amerykańskich, ale można jej dokonać w kilku walutach, w tym w rublu.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *